Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Otevřená výzva Arabfestu pro básníky a básnířky do 8. března

 

writers cell big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture

4
února
2017

V rámci již osmého ročníku Festivalu arabské kultury, který se letos uskuteční v Plzni a v Praze ve dnech 22. března až 1. dubna, vyhlašuje Arabfest (za českou stranu) a Writers’ Cell (za jordánskou stranu) mezinárodní soutěž poezie a krátkých textů pro české a arabské spisovatele. Partnery této soutěže jsou arabské a české literární spolky, Koření od Antonína, Dar Ibn Rushd, Goethe-Institut v Praze a další kulturní instituce. Partnerem festivalu je také HateFree Culture.

Jak se do soutěže zapojit

Složte báseň nebo krátký text na téma vliv sociálních sítí na naše životy. Nemusíte být profesionálním spisovatelem nebo spisovatelkou, naprosto postačí láska k tvůrčímu psaní. Natočte video, na kterém v libovolném jazyce přednesete svůj text (je důležité, aby zazněl text - na videu však nemusíte být vidět, pokud vám to není příjemné). 

Nahrávku o maximální délce tří minut zašlete festivalu buď formou soukromé zprávy na jeho facebookový účet (@onlinepoetryslam), nebo na email (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.). Videa posílejte formou odkazu na online úschovnu dat (ulozto.cz, dropbox.com, wetransfer atd.). Do předmětu e-mailu uveďte: online literární soutěž. 

Veškerá soutěžní videa budou následně uveřejněna na facebookové stránce festivalu. Počet obdržených lajků rozhodne o videích, která postoupí dále. Prvních deset nejúspěšnějších básní či krátkých textů bude následně přeloženo do anglického jazyka a předáno mezinárodní porotě, která nakonec vybere celkového vítěze této česko-arabské literární soutěže.

Soutěžní videa můžete zasílat do středy 8. března 2017. Výherce soutěže bude vyhlášen a odměněn na slavnostním zahájení ARABFESTU, které se uskuteční 22. března. V případě, že bude festivalu zaslán plagiovaný a/či úmyslně poškozující nebo urážlivý text, vyhrazuje si právo jej nezveřejnit. 

Co čeká na výherce

Vítěz získá finanční odměnu ve výši 250 Euro. Dále obdrží speciální literární balíček od orientálního nakladatelství Dar Ibn Rushd a dárkový balíček od Koření od Antonína. 

Čtěte dále

„Měl by shořet v pekle. Pořád je pro mě ale i tím hodným dědečkem,” říká výtvarnice Toy Box

„Celý život se potýkám s psychickými problémy. Plynou z toho, že jsem byla ve čtyřech letech zneužita nevlastním dědečkem a nebylo to zpracované,” říká známá česká výtvarnice Toy Box. Ve své tvorbě se i proto věnuje těm, jejichž hlas není slyšet. Stejně jako nebyl slyšet ten její, když byla malá. „Traumatický je celý tvůj život. Já jsem jako malá měla deprese odjakživa. Pamatuju si, jak jsem koukala na ségru a přemýšlela, proč je ona dobrá, když já jsem takhle zlá,” popisuje následky zneužití. „Když jsem dospívala, měla jsem hrozné deprese, sebevražedné stavy a doteď, když je mi špatně, mám co dělat, abych si nemyslela, že jsem zlá. A že všechny problémy zmizí, když se zabiju.” Kvůli svým psychickým problémům, které vyústily v hospitalizaci v psychiatrické léčebně, čelí řadě předsudků. 

 


 

Luká ...

Český středoškolák vozí seniory na místa, kam se vždy toužili podívat. Pomocí brýlí

Devatenáctiletý Adam Skokan je studentem maturitního ročníku Smíchovské střední průmyslové školy. Kromě studia zvládá řadu aktivit. Díky svým znalostem virtuální reality například pomáhá seniorům. „Pomocí virtuální reality dokážu velmi jednoduše dostat kohokoliv kamkoliv. Konkrétně seniory vozíme po celém světě a ukazujeme jim taková místa, kam se chtěli podívat celý život,” přibližuje pro HFC. Tato mezigenerační setkávání přinášejí mnohé zkušenosti i jemu samotnému. „Co mi přijde obzvláště důležité, je, že jsem se naučil rozpoznat, jak jednat se staršími lidmi. Někdy je třeba se bavit více technicky, někdy lidsky a někdy je i potřeba poznat, že je dobré mlčet,” říká Adam, který je také členem mezinárodních týmů a projektů. Věnuje se tak prosazování práv studentů učňovských oborů na mezinárodní úrovni i organizaci festivalů. Za svoji aktivitu a přínos ...

Její reportáže aktivizují diváky, posílají miliony. „Primární je pro mě dobrá novinařina,” říká Lea Surovcová

Lea Surovcová patří k nejvýraznějším reportérkám České televize, kde se věnuje především sociálním tématům. Vystudovala pedagogiku, učit však vydržela jen krátce. Zaujala ji novinařina a po zpravodajství v televizi Nova se usadila ve veřejnoprávní televizi. Její reportáže často hýbají veřejným děním. Rozpohybovávají jak veřejnost, která se pak mnohdy snaží protagonistům pomoci, tak mívají také za následek nastartování systémových změn. V posledních měsících organizovala po dotočení tematické reportáže sbírku aktovek pro matky samoživitelky žijící v chudobě. Zapadá taková činnost do práce novinářky? Má redaktor zodpovědnost za své respondenty a kde je v pokrývání lidských příběhů hranice hyenismu?

 


 

Lukáš Houdek 16. 10. 2019

„Postoje k uprchlíkům v Evropě jsou stále lepší. Díky zkušenostem,” říká česká vědkyně

„Lidé migranty v porovnání s dobou před deseti lety vnímají více pozitivně a tento trend sledujeme po téměř celé západní Evropě,” říká Lenka Dražanová, vědecká pracovnice Centra pro migrační politiku na Evropském univerzitním institutu v Itálii, kde se zabývá výzkumy politického chování a postoji Evropanů k migraci. Dodává, že oproti době před deseti lety jsou nálady lepší o 5 až 10 %. Za zlepšením jsou podle ní zkušenosti s uprchlíky a migranty, které lidé v západoevropských zemích běžně potkávají. „Sociologické výzkumy z poslední doby ukazují, že když se společnost stává více rozmanitou, hodnotí to lidé na začátku spíše negativně. Ale třeba za deset nebo patnáct let už to vidí mnohem pozitivněji,” vysvětluje důvody změny.


 

Lukáš Houdek 14. 10. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.