Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Otevřená výzva Arabfestu pro básníky a básnířky do 8. března

 

writers cell big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture

4
února
2017

V rámci již osmého ročníku Festivalu arabské kultury, který se letos uskuteční v Plzni a v Praze ve dnech 22. března až 1. dubna, vyhlašuje Arabfest (za českou stranu) a Writers’ Cell (za jordánskou stranu) mezinárodní soutěž poezie a krátkých textů pro české a arabské spisovatele. Partnery této soutěže jsou arabské a české literární spolky, Koření od Antonína, Dar Ibn Rushd, Goethe-Institut v Praze a další kulturní instituce. Partnerem festivalu je také HateFree Culture.

Jak se do soutěže zapojit

Složte báseň nebo krátký text na téma vliv sociálních sítí na naše životy. Nemusíte být profesionálním spisovatelem nebo spisovatelkou, naprosto postačí láska k tvůrčímu psaní. Natočte video, na kterém v libovolném jazyce přednesete svůj text (je důležité, aby zazněl text - na videu však nemusíte být vidět, pokud vám to není příjemné). 

Nahrávku o maximální délce tří minut zašlete festivalu buď formou soukromé zprávy na jeho facebookový účet (@onlinepoetryslam), nebo na email (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.). Videa posílejte formou odkazu na online úschovnu dat (ulozto.cz, dropbox.com, wetransfer atd.). Do předmětu e-mailu uveďte: online literární soutěž. 

Veškerá soutěžní videa budou následně uveřejněna na facebookové stránce festivalu. Počet obdržených lajků rozhodne o videích, která postoupí dále. Prvních deset nejúspěšnějších básní či krátkých textů bude následně přeloženo do anglického jazyka a předáno mezinárodní porotě, která nakonec vybere celkového vítěze této česko-arabské literární soutěže.

Soutěžní videa můžete zasílat do středy 8. března 2017. Výherce soutěže bude vyhlášen a odměněn na slavnostním zahájení ARABFESTU, které se uskuteční 22. března. V případě, že bude festivalu zaslán plagiovaný a/či úmyslně poškozující nebo urážlivý text, vyhrazuje si právo jej nezveřejnit. 

Co čeká na výherce

Vítěz získá finanční odměnu ve výši 250 Euro. Dále obdrží speciální literární balíček od orientálního nakladatelství Dar Ibn Rushd a dárkový balíček od Koření od Antonína. 

Čtěte dále

Meda se narodila se vzácným syndromem. „Problém jsem měla já, ne ona. Je těžké si to přiznat,” říká její matka

Meda Slezáková se narodila se vzácným syndromem oculo dento digitální dysplázie (ODDD). „Podle statistiky postihuje jednoho člověka z deseti milionů a na světě je popsáno jen několik stovek případů. S naší diagnózou jsme si připadali ztracení. Většina lékařů ji také slyšela poprvé,“ říká maminka Medy Petra a dodává že mezi symptomy mohou patřit potíže se zrakem, srostlé prsty na rukou, zuby bez zubní skloviny a neurologické potíže. „Když jsem měla před sebou ten bezbranný flekatý uzlíček, bála jsem se, že se bude trápit. Na vzhled je pořád kladen velký důraz. Jenže je tu také osobnost a vím, že to říká každý rodič, ale Meda je prostě bourák, má charisma a veselou povahu,“ vypráví. Jak si Meda a její rodina vedou v jejích dvou a půl letech a po sedmi hospitalizacích? 

Jiří Pasz 28. 5. 2020

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat. Naštěstí jich nebylo mnoho. 

Adéla Gálová 27. 5. 2020

„Debaty by neměly probíhat o nás bez nás,“ říká šestnáctiletá autistka

„My autisté jsme úplně normální lidé s normálními potřebami. Ale ano, je pár věcí, které mě od většiny lidí trochu odlišují. Co se každodenního života týče, tak se můj Asperger projevuje hlavně něčím, čemu se říká speciální zájem. Speciální zájmy jsou zájmy, do kterých je člověk úplně zažraný a ví o nich téměř vše,“ popisuje šestnáctiletá Kateřina Doudová, která si říká Dodo. Mezi její speciální zájmy patří především kyborgismus, věnuje se také kresbě. „Přidruženou komplikací k mé citlivé autistické duši jsou však panické ataky a nadměrné, až chorobné přemýšlení o různých problematikách. 

Marie Škardová 26. 5. 2020

„Práci máme rádi. Lidé ji neoceňují, berou to jako samozřejmost,“ říká popelář

Roman Hájek je popelářem už 26 let. „Ani já, ani kolegové se nestydíme říkat, že jsme popeláři, my tu práci máme rádi,“ říká a dodává, že se ale zároveň nesetkává ani s oceněním své práce: „Lidi naši práci berou jako samozřejmost. Moc si neumí představit, jak by to vypadalo, kdyby se neodvážely odpadky.“ Podle Hájka to popeláři nejvíce schytávají od nervózních řidičů. „Někdy to jsou nervy i pro nás, samozřejmě. Hlavně když na nás auta troubí nebo i někdy řidiči vylezou ven a jsou sprostí: ,vypadněte už tady odtuď a tak,“ popisuje denní střety se spěchajícími řidiči. 

Jiří Pasz 21. 5. 2020

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.