Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Výstava v Plzni: Me is Someone Else

 

me is someone else big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture

24
února
2017

Ve středu 1. března od 19:00 proběhne v plzeňské Galerii Vestředu vernisáž česko-jordánské výstavy Me is Someone Else. Svá díla, která se věnují tématům života a postavení LGBT komunity v jordánské společnosti, představí český fotograf Lukáš Houdek a jordánský umělec Ameer Masoud. Od 20:00 pak proběhne diskuse s autory nad tématy společné výstavy. Výstava probíhá v rámci projektu Carte Blanche Middle East, jehož je HateFree Culture partnerem. Potrvá do 2. dubna.

Plzeňská kulturní laboratoř Galerie Vestředu, která je také zapojena do sítě HateFree Zone, se letos svou výstavní dramaturgií zaměřuje na téma Dokument. Vytyčila si několik tematických okruhů, které chce zkoumat prostřednictvím umění, kde autor využívá kromě vnitřní exprese i dokumentárních postupů. Na březen tak ve spolupráci s Göethe-Institutem v Praze pozvala Lukáše Houdka, fotografa a iniciátora projektu HateFree Culture, který společně s umělcem Ameerem Masoudem vykreslí atmosféru života gayů v blízkovýchodním Jordánsku. Výstava tedy nabídne český i lokální pohled na situaci perzekvované menšiny, zároveň však divákovi zprostředkuje zážitek otevírající otázky na zcela osobní rovině.

„Na podzim loňského roku jsem odjel do jordánského Ammánu mimo jiné s tím, že budu portrétovat tamní muže, kteří mají rádi muže. Chtěl jsem skrz ně postihnout situaci, ve které se nacházejí. Na jednu stranu jsem přišel do kontaktu se strachem a útlakem, na straně druhé s podprahovým životem homosexuálních a bisexuálních mužů, který má v této kultuře paradoxně dlouhou historickou tradici,“ uvádí jeden z autorů, Lukáš Houdek. „I o tom pojednává má série polaroidových portrétů,“ dodává.

Ameer Masoud se ve své intimní instalaci vrací do dětských vzpomínek, skrz které se zamýšlí nad různými polohami své pohlavní identity a nad vyrovnáváním se s jejich projevy v konzervativní společnosti Blízkého východu. „Má instalace reflektuje dva výrazy nebo povahy stejného 'já'. Dílo zve diváka k poznání polarity v rámci vyjádření naší identity a vnějším silám, které ji formují,“ popisuje. „Dílo vzniklo a bylo poprvé vystaveno během třetího ročníku rezidencí Spring Session 2016 v jordánském Ammánu,“ dodává Masoud.

Výstava se koná v rámci projektu Carte Blanche Middle East Göethe-Institutu v Praze. Partnerem výstavy je statutární město Plzeň, Festival arabské kultury v Plzni, tzv. Arabfest, a HateFree Culture.

me is someone else plakat

ME IS SOMEONE ELSE | Lukáš Houdek, Ameer Masoud, Reema Dousam

  • vernisáž 1. 3. 2017 od 19:00, debata s autory od 20:00
  • výstava do 2. 4. 2017
  • Vestředu - kulturní laboratoř (Martinská 3, Plzeň)
  • otevřeno ÚT–ČT, 17:00–20:00

Pozvěte své přátele na událost na Facebooku!

Čtěte dále

Meda se narodila se vzácným syndromem. „Problém jsem měla já, ne ona. Je těžké si to přiznat,” říká její matka

Meda Slezáková se narodila se vzácným syndromem oculo dento digitální dysplázie (ODDD). „Podle statistiky postihuje jednoho člověka z deseti milionů a na světě je popsáno jen několik stovek případů. S naší diagnózou jsme si připadali ztracení. Většina lékařů ji také slyšela poprvé,“ říká maminka Medy Petra a dodává že mezi symptomy mohou patřit potíže se zrakem, srostlé prsty na rukou, zuby bez zubní skloviny a neurologické potíže. „Když jsem měla před sebou ten bezbranný flekatý uzlíček, bála jsem se, že se bude trápit. Na vzhled je pořád kladen velký důraz. Jenže je tu také osobnost a vím, že to říká každý rodič, ale Meda je prostě bourák, má charisma a veselou povahu,“ vypráví. Jak si Meda a její rodina vedou v jejích dvou a půl letech a po sedmi hospitalizacích? 

Jiří Pasz 28. 5. 2020

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat. Naštěstí jich nebylo mnoho. 

Adéla Gálová 27. 5. 2020

„Debaty by neměly probíhat o nás bez nás,“ říká šestnáctiletá autistka

„My autisté jsme úplně normální lidé s normálními potřebami. Ale ano, je pár věcí, které mě od většiny lidí trochu odlišují. Co se každodenního života týče, tak se můj Asperger projevuje hlavně něčím, čemu se říká speciální zájem. Speciální zájmy jsou zájmy, do kterých je člověk úplně zažraný a ví o nich téměř vše,“ popisuje šestnáctiletá Kateřina Doudová, která si říká Dodo. Mezi její speciální zájmy patří především kyborgismus, věnuje se také kresbě. „Přidruženou komplikací k mé citlivé autistické duši jsou však panické ataky a nadměrné, až chorobné přemýšlení o různých problematikách. 

Marie Škardová 26. 5. 2020

„Práci máme rádi. Lidé ji neoceňují, berou to jako samozřejmost,“ říká popelář

Roman Hájek je popelářem už 26 let. „Ani já, ani kolegové se nestydíme říkat, že jsme popeláři, my tu práci máme rádi,“ říká a dodává, že se ale zároveň nesetkává ani s oceněním své práce: „Lidi naši práci berou jako samozřejmost. Moc si neumí představit, jak by to vypadalo, kdyby se neodvážely odpadky.“ Podle Hájka to popeláři nejvíce schytávají od nervózních řidičů. „Někdy to jsou nervy i pro nás, samozřejmě. Hlavně když na nás auta troubí nebo i někdy řidiči vylezou ven a jsou sprostí: ,vypadněte už tady odtuď a tak,“ popisuje denní střety se spěchajícími řidiči. 

Jiří Pasz 21. 5. 2020

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.