Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Strach z neznámého v bratislavské Kunsthalle

 

vystava blava big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture

19
března
2016

Ve čtvrtek 17. března byla v bratislavské Kunsthalle otevřena mezinárodní výstava Strach z neznámého, která se zabývá různými rovinami takzvané migrační krize. HateFree Culture je jejím partnerem a bude se podílet také na jejím doprovodném programu. Výstava potrvá do 31. července 2016.

Uprchlická krize, jejíž v současnosti čelíme, je nejzávažnější od druhé světové války. Dům umění / Kunsthalle Bratislava, jako první státní kulturní instituce ve východní Evropě, připravila výstavu na tuto aktuální téma. Mezinárodní projekt kurátorky Lenky Kukurové představuje po boku zahraničních etablovaných autorů a autorek i významné zástupce domácí scény.

hudec

Oto Hudec, Deň po nálete, kresba, 2013

Výstavní projekt Strach z neznámého se pokouší překonat bariéru nekomunikace. Vystavená díla domácích i zahraničních umělců a umělkyň se zabývají uprchlíky, ale i naším vztahem k nim. Kurátorka Lenka Kukurová říká: "Umění poskytuje platformu, kde je možné otevřít závažné společenské téma v symbolické rovině bez černo-bílé polarizace. Umělci a umělkyně nejsou odborníky na uprchlickou problematiku, ale vyjadřují své subjektivní pocity a názory a dostávají se
do dialogu s názory publika."

Perjovschi

Dan Perjovschi, kresba ze série For the Moment, 2015

Prezentované díla se netýkají pouze současné uprchlické krize, ale i témat, která jsou s ní úzce spojena. Převážná většina z nich vznikla přímo na podnět výstavy a vyjadřuje se k tématu v kontextu východní a střední Evropy. Projekt Strach z neznámého prezentuje díla, která mají formu uměleckých reportáží, a některé vznikaly přímo ve spolupráci s běženci. Část vyzývá k zamyšlení, další jsou vyjádřením protestu. Multimediální výstava představuje dokumentační rovinu tohoto tématu, některé projekty přinášejí historickou paralelu a mnoho vystavujících má s migrací přímou zkušenost.

houdek

Lukáš Houdek, HopeTour, multimediální instalace, 2016

Zastoupen je i pohled na slovenskou situaci, přítomna je tematika paranoie z jiných kultur, otázky uprchlických kvót či křesťanských hodnot. Návštěvník výstavy tak uvidí reálné příběhy uprchlíků, reakce veřejnosti a bohužel také podobu nefunkční diskuse. "Vystavená umělecká díla nejsou prezentována jako dokument, nesnaží se být absolutistní pravdou. Vytvářejí prostor k zastavení, zamyšlení a zbavení strachu. Zároveň jsou humanistickým apelem. Výstava připomíná, že problém
uprchlické krize nevzniká mimo nás, ale jsme jeho součástí. Jsme však i součástí jeho možného řešení, "říká kurátorka Lenka Kukurová.

seda

Kateřina Šedá, instalace, 2016

Doprovodné programy k výstavě

Komunikace s návštěvníkem je součástí poslání Domu umění / Kunsthalle Bratislava. Ta ji realizuje prostřednictvím mediátorů přítomných na výstavě a vzdělávacích programů adresovaných pro různé cílové skupiny - rodiny, školy, studenty, dospělé. Ve spolupráci s neziskovými organizacemi a zahraničními partnery Kunsthalle k výstavě připravuje bohatý doprovodný program, diskuze a participativní projekty pro co nejširší veřejnost a pro uprchlíky, s uprchlíky a o uprchlících. Vzdělávací programy spojené s tvůrčími aktivitami se u dětí zaměřují na různé formy cestování. V případě studentů se prostřednictvím vystavených děl program zaměří na společné uvažování nad historickými a aktuálními důvody migrace. Spolu s galerijními pedagogy je povedou mladí migranti, kteří na Slovensku působí. Ti návštěvníkům výstavy umožní poznat jejich zkušenosti s
migrací z první ruky.

Pro matky s dětmi, pro které se Slovensko stalo druhým domovem, realizuje Kunsthalle komunitní cyklus setkání Mámy maminkám s cílem vzájemně poznávat různé kulturní prostředí.

rafa

Tomáš Rafa, ze série Bez názvu, fotografie, 2015 

Vystavující autoři a autorky

Radovan Čerevka (SK), Pavlína Fichte Černá (SK), Janka Duchoňová (SK), Alena Foustková (CZ), Mandy Gehrt (DE), Oto Hudec (SK), Lukáš Houdek (CZ), Mario Chromý (SK), Daniela Krajčová (SK), Kristián Németh (SK), Nová věčnost (CZ), Dan Perjovschi (RO), Tomáš Rafa (SK), Oliver Ressler (AT), Birgit Ruberg (DE), Kateřina Šedá (CZ), TOY_BOX (CZ), Jan Třes a Olja Třes Stefanović (SK), Eliška Vrbová (CZ), Anna Witt (AT), Tobias Zielony (DE), Artur Zmijewski (PL)
Kurátorka: Lenka Kukurová


Trvání výstavy: od 18. března do 31. července 2016
Vstup zdarma

Otvírací doba:
Pon: 12:00 - 19:00 hod.
Út: zavřeno
Str: 12:00 - 20:00 hod.
Čt - Ned: 12:00 - 19:00 hod.

 

 triaska

 Ján Triaška, Vůdce, malba prasačií krví na levném papíře, 2013 

Ressler

 Oliver Ressler, Neexistuje vlajka, billboard ve veřejném prostoru, 2016 

 krajcova

 Daniela Krajčová, Slovenština pro žadatele o azyl, video, 2010 

 nova vecnost

 Nová věčnost, Štěstí je volba, záznam akce, 2016 

 zmijevski

 Artur Żmijewski, Oni, video, 2007

Čtěte dále

Neonacisté ve Švédsku v 90. letech zavraždili chlapce českého původu. Čin odstartoval boj proti extremismu

V roce 1995 byl ve švédském městě Kungälv partou neonacistů brutálně umučen John Hron, 14letý chlapec s českým původem. Hrůzný čin šokoval obyvatele města i celou zemi. „Vzpomínám si na to ráno, kdy se vražda objevila v celostátních zprávách. Všichni tím byli zasaženi,“ říká Christer Mattsson, který byl v té době učitelem, a dodává: „Jako společnost jsme již byli vystaveni neonacistickému násilí, ale tohle bylo úplně jiné. Byl to dospívající chlapec. Pachatelé byli chlapci.“ K události podle něj vedlo především to, že v Kungälv měla nacistická scéna dlouhou historii začínající ve 30. letech. Podle Christera pak bylo pro obyvatele města zásadní si přiznat, že to je lokální problém a začít jej tak i řešit. „Někteří odsoudili skutek, odsoudili neonacisty. Ale také zde byla myšlenka bránit město jako takové. Říkat, že se jednalo o náhodnou, nešťastnou událost, že to nemá nic společn ...

„Učíme se anatomii, jednání s pacientem ne.” Medik po smrti otce burcuje proti rakovině slinivky

Do života mladého slovenského medika zasáhla těžká nemoc jeho milovaného otce. Ze dne na den přerušil studium a rozhodl se s ním strávit poslední chvíle života. Po jeho smrti pak začal spolu s ostatními burcovat proti rakovině slinivky břišní. Přestože se ve své lékařské praxi věnovat právě onkologii s ohledem na rodinnou historii nechce, rád by změnil přístup lékařů k pacientům. Z vlastní zkušenosti totiž ví, že se ne vždy chovají empaticky. A to ve chvílích, kdy člověk empatii, podobně jako kdysi jeho otec, potřebuje.


 

Lukáš Houdek 19. 6. 2019

Pochází ze Žižkova, v Anglii založil boxerský tým pro české děti

Žižkovský rodák Ladislav Žiga se již odmalička věnoval boxu. V Praze jej trénoval legendární Stanislav Tišer, který se věnoval především dětem z ulice. Dnes třicetiletý Ladislav žije v Anglii ve městě Gloucester. Zde se rozhodl jít ve stopách svého trenéra a vybudovat boxerský tým pro děti. Dnes učí bojovému sportu pětadvacet dětí z české a slovenské komunity. Předává jim nejen zkušenosti ze sportu, ale i ze života. „Boxujeme a dohlížím i na jejich výsledky ve škole. Mou snahou je začlenit mládež do běžného života a tím pádem i potlačovat kriminalitu,” popisuje.

Marie Škardová 19. 6. 2019

Súdánská dívka zachránila tisíce uprchlíků. Nyní dostala šanci studovat v USA

Pětadvacetiletá Betty Asha pomohla téměř 2300 lidem z Jižního Súdánu uprchnout před násilím do sousední Ugandy. Musela kvůli tomu opustit vlastní domov a zanechat studia. Nyní začne studovat na Maryville College v Tennessee ve Spojených státech.


Nina Djukanovićová 18. 6. 2019

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.