Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Jak pomoci uprchlíkům: Aktuální informace

 

uprchlici pomoc big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture

23
září
2015

Stále více lidí se na nás obrací s prosbou o informace o možnostech pomoci pro uprchlíky. Kontaktovali jsme proto několik zařízení pro uprchlíky a organizací, které s uprchlíky pracují. V tomto článku naleznete aktualizované informace o tom, co uprchlíci potřebují a jak k nim tuto pomoc dostat. Aktuální informace o pomoci pro uprchlíky sledujte také na webu Pomoc pro uprchlíky.

Aktuálně: Vlastníci bytů a domů, které byste chtěli nabídnout pro ubytování uprchlíků, pište na email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Uveďte údaje – kde se byt nachází, jak je veliký, jaké jsou náklady, Váš kontakt a jaký je Váš vztah k bytu (zda jste majitel apod.).

Správa uprchlických zařízení

Správa uprchlických zařízení Ministerstva vnitra (SUZ) je provozovatelem přijímacích, pobytových a integračních azylových středisek. SUZ poskytuje služby i v Centrech na podporu integrace cizinců a v zařízení pro zajištění cizinců.

 

Aktuální potřeby SUZ

Protože nabídek je mnoho, vyhrazuje si SUZ právo odmítnout část nebo celou nabízenou pomoc. To proto, že si nedovolí převzít pomoc, kterou by z organizačních, prostorových nebo jiných důvodů nemohli v brzké době předat cílovým příjemcům – zajištěným nebo ubytovaným cizincům. Je možné se domluvit v partnerských organizacích provozujících šatníky přímo v zařízeních – viz aktuality na stránkách SUZ.cz

 • Práce a ubytování - momentálně není možné nabídky zpracovávat 
 • Dobrovolníci – momentálně není možné nabídky zpracovávat 
 • Materiální dary - aktuálně přijímají JEN pánskou obuv (sportovní nebo zimní) a pánské teplé svrchní vrstvy (mikiny, bundy, kabáty), které může převzít Správa uprchlických zařízení buďto v Praze (Lhotecká 7) nebo v přímo některém ze zařízení (v tom případě ale nutno předem domluvit na SUZ Praha, kontakt: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.). DŮLEŽITÉ - popsat jednotlivá balení (co přesně je uvnitř).

Spolupracující organizace

 • Adra – dobrovolnické centrum Frýdek-Místek spravuje humanitární šatník v Zařízení pro zajištění cizinců Vyšní Lhoty. Adra přijímá dobrovolníky, peněžní dary a pro klienty shání: sportovní pánskou obuv velikosti 40-44, mikiny s kapucí, trička, baťohy a tepláky bez pásků. Informace o sbírce pro klienty Vyšních Lhot (koordinuje Adra) naleznete na této facebookové stránce.
 • V Pobytovém středisku Kostelec nad Orlicí spravuje šatník Oblastní charita Ústí nad Orlicí, která pořádá sbírky každou první středu v měsíci ve středisku Charity v Letohradě, vždy od 13:00 do 16:00 hodin. Charita pořádá v průjezdu fary v Letohradě na náměstí mimořádnou podzimní sbírku šatstva ve dnech 9. října od 14:00 do 17:00 a v sobotu 10. října od 9:00 do 11:00 hodin. Přijímat se bude čisté a použitelné sezónní oblečení a obuv, kojenecké oblečení, látkové pleny, nepoškozené nádobí (hrnce, talíře, příbory apod.), látky a větší zbytky látek, povlečení, prostěradla, knížky a hry pro děti. Momentálně Charita v Ústí nepřijímá dobrovolníky.
 • V Přijímacím středisku a v Zařízení pro zajištění cizinců v Zastávce spravuje šatník Diecézní charita Brno. Aktuální informace o sbírkách v Brně jsou dostupné na internetových stránkách nebo na jejím facebookovém profilu. Případní dobrovolníci z Brna a okolí mohou Charitu v Brně kontaktovat.

InBaze 

Spolek InBaze se věnuje převážně cizincům ze třetích zemí pobývajících na území Prahy s již udělenou mezinárodní ochranou, případně s určitým pobytovým oprávněním dle cizineckého zákona.

Pro migranty zprostředkují pomoc zejména v těchto oblastech

 • Doučování/vzdělávání (např. českého jazyka, jiného cizího jazyka, případně předmětů v rámci vzdělávání ve školách, pokud se jedná o děti, mladistvé);
 • Informační pomoc - o přijatelném bydlení, pracovních nabídkách, jiných službách (např. vstřícný lékař se znalostí cizího jazyka apod.);
 • Hmotné dary - funkční nábytek, spotřebiče, vybavení do domácnosti (oblečení spíše směřovat na Charitu ČR);
 • Pomoc s odvozem větších věcí, zařízením určitých záležitostí, apod.;
 • Personální pomoc při organizování a provozování komunitních aktivit nejen pro cizince;
 • Možnost neplacené stáže či praxe jako tlumočníka při poskytování asistence a poradenství našim klientům;
 • Finanční dar - přednostně pro určité klienty, na konkrétní věc, ale např. i do fondu Mozaika pro podporu mimoškolních činností dětí cizinců, příp. nevázaný dar na činnost tohoto spolku.

Emailové spojení

Tomáš Verčimák Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Koordinátorka dobrovolníků: Zuzana Kolebabová Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Formulář pro zájemce o dobrovolnou pomoc

Charita Česká republika

Materiální sbírky organizují obvykle jednotlivé místní Charity (jejich výpis je níže).

Aktuálně

Sbírka v Brně pokračuje. Do 25.9. sběrné místo Charita na Kpt. Jaroše 9, 602 00 Brno vždy od 8.00 do 17.00 hod. Od 29.9. změna sběrného místa na ul. Rosickou 1, BALTAZAR, PO-PÁ 7.30 - 11.30, 12.00 - 16.00 h.
Platí stop sběru veškerého oblečení a hraček je již dostatek!
V případě zájmu o další informace volejte (v pracovní dny od 8 do 17 hod.): 538 700 950 nebo 733 741 143

Aktuální seznam potřebných věcí pro Maďarsko, Srbsko, Chorvatsko

 • balené vody neperlivé! - malé láhve
 • malé krabicové džusy
 • krabicové trvanlivé mléko
 • dětské výživy - nejlépe s uzávěrem na cucání, ne ke konzumaci lžičkou
 • sušenky, tyčinky
 • nové náplasti, nové obvazy
 • vitamíny zejména s obsahem hořčíku
 • stany
 • alumatky, karimatky,spacáky, přikrývky
 • jednorázové igelitové pláštěnky - všechny rozměry

Seznam potřebných věcí pro Přijímací středisko Zastávka u Brna

 • přikrývky, spacáky, polštáře;
 • hygienické potřeby (jednorázové dětské pleny, malá balení šamponů, dám. vložky, mýdla, zubní pasty - kartáčky, vlhčené ubrousky, deodoranty, krémy na obličej, krémy na opruzeniny)
 • trvanlivé jídlo bez nutnosti vaření - samootvíratelné konzervy fazolí a ryb 
 • dětské sunary 
 • gumové „crocsy“, všech velikostí, i zateplené

Už nenoste!

 • oblečení
 • hračky
 • nádobí a kuchyňské spotřebiče
 • obnošené spodní prádlo
 • masové konzervy
 • potraviny, které je nutné vařit (polévky v sáčku, pudingy,…)
 • potraviny vyžadující zvláštní skladování – uzeniny, sýry, atd.

Další sběrná místa v regionu

Oblastní charita Břeclav, Svatoplukova 18, 690 00 Břeclav
Oblastní charita Hodonín, Wilsonova 7, 695 05 Hodonín
Oblastní charita Znojmo, Dolní Česká 1, 669 02 Znojmo
Oblastní charita Žďár n.S., horní 22, 591 01 - jen hygien. potřeby, vody, výtvarní potřeby, konzervy

Diecézní charita Litoměřice vyhlašuje sbírku na pomoc uprchlíkům

Uvítají pomoc ve formě malých balených vod (neslazené, neperlivé) max. 0,5 l, přikrývek, spacáků, stanů, sušenek či piškotů, müsli tyčinek, trvanlivého krabicového mléka (nejlépe s plastovým uzávěrem), malých ovocných džusů – max. 0,5 l, batůžků či malých příručních zavazadel, pytlů na odpadky, gumových rukavic a vlhčených ubrousků. Noste pouze zde uvedené věci, ostatní nejsou potřeba a není možné je skladovat.

Veškerou uvedenou materiální pomoc mohou lidé nosit na adresu Diecézní charity Litoměřice, Kosmonautů 2022, každý všední den v době od 8:30 do 16:00 hodin. Charita následně vše předá zařízení v Bělé pod Bezdězem a Diecézní charitě Brno.
V případě dotazů se obracejte na Bc. Alenu Holcovou, sociální pracovnici DCH Litoměřice, tel: 416 733 487, 731 557 615, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Další možnosti pomoci v rámci Charity

 • Finanční příspěvky na pomoc uprchlíkům a migrantům v ČR je možné posílat na účet č. 1583741621/0100, v. s. 91140.
 • Vlastníci bytu (jednotlivci i instituce) mohou svůj byt zapojit do Státního integračního programu a uzavřít smlouvu s konkrétními uprchlíky, kteří u nás získali azyl. Stát jim po dobu 3 let bude přispívat na úhradu nájmu (částka se odvíjí od počtu členů rodiny).
 • Dobrovolnictví v rámci místní komunity. Pomáhat příchozím komunikovat s místními institucemi a úřady, učit/doučovat je češtinu, pomáhat dětem plnit školní povinnosti, aktivně trávit s dětmi volný čas – sport, výlety, zapojovat příchozí do místních spolků, kroužků, společenských akcí. Ideální je kontaktovat Vám nejbližší neziskovku, která se pomocí uprchlíkům a cizincům zabývá a domluvit se přímo s nimi, co by konkrétně potřebovali.

V rámci Charity nyní funguje 8 migračních pracovišť

Arcidiecézní charita Praha – Středisko migrace
Diecézní charita Brno – Celsuz – Služby pro cizince
Diecézní charita České Budějovice – Poradna pro cizince a migranty
Diecézní charita Litoměřice – Poradna pro uprchlíky a migranty
Diecézní charita Hradec Králové – Poradna pro uprchlíky a migranty a Integrační centrum pro cizince Hradec Králové
Diecézní charita Plzeň – Poradna pro uprchlíky a migranty
Centrum cizincům - Jihomoravské regionální centrum na podporu integrace cizinců 2014
Oblastní řeckokatolická charita v Českých Budějovicích

Co by konkrétně takový dobrovolník mohl dělat, se dočtete například ZDE. V Českých Budějovicích nyní aktuálně hledají 3 dobrovolníky na výuku českého jazyka. V případě jakýchkoli dalších dotazů se neváhejte obrátit na paní Kláru Boumovou, nebo přímo na naše migrační poradny. Klára Boumová tel.: +420 296 243 352, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Lékaři bez hranic

Lékaři bez hranic hledají nové spolupracovníky. Nejvíce poptávané jsou právě teď tyto specializace: traumatolog, ortoped, gynekolog / porodník, anesteziolog, pediatr, sálová sestra, porodní asistentka, psycholog / psychiatr, farmaceut.

Dobrovolníci se mohou hlásit ZDE. S dotazy se obracejte na HR koordinátorku Pavlínu Kozelkovovu – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Poradna pro integraci

Poradna pro integraci hledá dobrovolníky. Ti pomáhají zejména s orientací v novém prostředí nebo pomáhají dětem zvládnout český jazyk a přechod do nové školy. Bližší informace a kontaktní osoby najdete ZDE.

 • Finanční pomoc - sbírkový účet Číslo účtu: 67977967 / 5500, Variabilní symbol: 682115 – na podporu klientů, 682116 – na podporu činnosti organizace, Konstantní symbol: 0558.

Další akce a sbírky na podporu uprchlíků

Registrace dobrovolníků probíhá na webu Idobrovolnik.cz.

Autonomní sociální centrum Klinika

pořádá sběrné dny pro uprchlíky. Aktuální informace sledujte na facebookovém profilu Kliniky

Pomáháme lidem na útěku v Budapešti

Stránka se věnuje organizaci brněnské sbírky v Univerzitním kině Scala (denně od 14:00) a jiné pomoci pro uprchlíky na vlakových nádražích v Budapešti. 

Aktuálně potřebují pro uprchlíky na cestě v Chorvatsku, Srbsku a Maďarsku

 • pevné sportovní BOTY, pánské, dámské i dětské - svázané tkaničkami k sobě, pánské do vel. 44, sportovní - lidé v nich potřebují ujít dlouhou cestu pěšky, nenoste prosím boty na podpatku ani poškozené boty
 • nové ponožky
 • pláštěnky
 • batohy, ruksaky, velké Ikea tašky, ledvinky
 • dětská nosítka, klokanky na děti
 • nové spodní prádlo
 • spacáky, karimatky, deky
 • baterky, čelovky (na svícení při pochodu potmě)
 • šály, rukavice, čepice
 • gumové rukavice
 • obvazy, náplasti, dezinfekční roztoky na odřeniny na chodidlech.
 • plastové pytle (120 l či větší objem)

Pro uprchlíky ve Vyšních Lhotách (mužský tábor) sbírají

 • sportovní potřeby - míče, badminton, tenisáky
 • cizojazyčné knihy (zejména v angličtině, němčině, francouzštině, arabštině)
 • hry - karty, šachy, vrchcáby, deskové hry - nevyžadující schopnost čtení v latince, případně s návodem v angličtině
 • sudoku

České mámy pro děti prchající před válkou

Facebooková stránka ZDE.

Hračky pro děti uprchlíků

Facebooková stránka ZDE.

Diakonie

 • Sbírka na pomoc syrským uprchlíkům v Jordánsku, číslo účtu: 292 949 292 / 0300, variabilní symbol: 314.
 • Sbírka na pomoc lidem zasaženým konfliktem na Ukrajině: číslo účtu.: 292 949 292 / 0300, variabilní symbol: 312

Sbírka Jihomoravské komunitní nadace Hodonín 

Materiál: Hygienické potřeby, spacáky, karimatky, deky, trvanlivé jídlo bez nutnosti vaření, zachovalé oblečení a obuv. V případě dotazů se informujte na tel. čísle 732 628 735
Sběrné místo Hodonín, Kasárenská 1022 (Muzeum ropy). Otevřeno po-pá (9.00 – 17.00), so-ne (13.00-15.00) - do odvolání
Sběrné místo Lužice u Hodonína, fara, otevřeno v pondělí 7.9. 15:00 - 18:00

webové stránky

Aplikace Google na pomoc uprchlíkům

Částku, kterou se kdokoliv přes aplikaci One Today rozhodne na imigranty přispět, Google zdvojnásobí. Dary budou předány fondu Network for Google a budou rozděleny mezi čtyři neziskové organizace poskytující pomoc uprchlíkům a migrantům.

DMS sbírky

Člověk v tísni

zašlete zprávu DMS SYRIE na číslo 87 777 pro pomoc uprchlíkům ze Sýrie
zašlete zprávu DMS SOSUKRAJINA na číslo 87 777 pro pomoc na Ukrajině

Lékaři bez hranic

zašlete zprávu DMS MSF na číslo 87 777 pro podporu činnosti Lékařů bez hranic 

Charita - walk for Syria

zašlete zprávu DMS CHARITASVET  na číslo 87 777 pro podporu pomoci v Sýrii
Cena DMS je 30 Kč, příjemce vaší pomoci obdrží 28.50 Kč

Čtěte dále

Otevřená snídaně už 26. listopadu v Praze!

V neděli 26. listopadu od 10:00 proběhne v pražském Studiu Alta další Otevřená snídaně. Přijďte se seznámit, potkat staré přátele a začít den příjemným posezením s lidmi nejrůznějšího původu i náboženského vyznání. Připravte své oblíbené jídlo a ochutnejte delikatesy ostatních. Tentokrát je pro návštěvníky z řad dospělých i dětí připraven díky partnerům bohatý program. Těšit se můžete například na pásmo poezie, výtvarný workshop nebo diskusi s umělci-migranty, kteří našli svůj domov v Česku. Programovými partnery snídaně jsou tentokrát Inbáze a festival Den poezie. Vstup zdarma.


HateFree Culture 17. 11. 2017

Výhrůžky nahradila solidarita. Lidé teplickým prvňákům posílají pohledy, peníze, nabízejí i zájezdy

Množství nenávistných komentářů k fotce teplických prvňáčků, a následná celospolečenská diskuse, zaplavilo začátkem listopadu Česko a rezonuje dodnes. Výhrůžky a nenávist však vystřídala vlna solidarity, podpory a nabídek pomoci. Lidé posílají dětem i personálu školy pro radost pohledy a vzkazy, organizují finanční sbírky, navrhují doučování nebo dokonce nabízejí zážitkové pobyty zdarma. I to je Česko.


Kateřina Gamal Richterová 17. 11. 2017

Svůj život zasvětil boji za práva gayů. Slovensko objevuje zapomenutý příběh Imricha Matyáše

Slovensko v posledních dnech objevuje zapomenutého gay aktivistu Imricha Matyáše, muže, který už ve 30. letech minulého století aktivně bojoval za práva lidí s menšinovou sexuální orientací, a to až do své dobrovolné smrti. Jeho zapomenutý celoživotní boj za dekriminalizaci homosexuality v Československu odhalil nedávno nalezený deník. Právě ten, spolu s korespondencí uchovanou na různých místech Evropy, přináší nejen hrdinský příběh o neúnavné snaze o společenskou změnu, ale také jedinečné svědectví o životě LGBT komunity na Slovensku za období druhé světové války i socialismu. „Čistou náhodou jsme objevili deníky Imricha Matyáše, který od 30. do 60. let intenzivně řešil dekriminalizaci homosexuality. Dopisoval si s odborníky, politiky, představiteli státu nebo ministerstvy. Byl dokonce v kontaktu se světovým hnutím,“ říká pro HFC Martin Macko, ředitel Iniciativy Inakosť. Ta také před pár dny předst ...

Kotlebův volič: Má orientace a hlas pro Kotlebu v rozporu nejsou

Viktor ze Slovenska má specifické názory, které prezentuje na sociálních sítích i v osobním životě. S rozhovorem souhlasil za předpokladu, že mu bude zajištěna anonymita. Nevěří totiž v demokracii a svobodu slova a obává se, že by se mu to mohlo vymstít v zaměstnání. Je mu něco přes čtyřicet, je velmi oblíbeným učitelem na základní škole a je homosexuál. V posledních slovenských volbách do krajů volil stranu Mariána Kotleby. Co ho k tomu vedlo? Vidí rozpor ve volení ultrapravicových stran a svou sexuální orientací? Jakým zdrojům důvěřuje, proč se vymezuje vůči muslimům a z jakého důvodu doufá v zánik Evropské unie?


Lukáš Houdek 14. 11. 2017

 

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.