Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Dokument Evropa: Na jakých dětech záleží? v HateFree distribuci!

Dokumentární film Jenne Magno Evropa: Na jakých dětech záleží? vstupuje do HateFree distribuce! Zajímají se romští rodiče o vzdělání svých dětí? Je začlenění romských dětí do běžných škol reálné? Jak se inkluze týká romských žáků a žákyň a jak se proinkluzivní principy rozvíjejí v sociálně vyloučených lokalitách? S čím se romské děti setkávají? Čemu musí čelit jejich rodiče? Snímek zachycuje zkušenosti konkrétních rodičů i jejich dětí s šikanou i podceňováním na některých českých školách, věnuje se tématu segregovaného školství a jeho vlivu na další budoucnost romských dětí. Současně ukazuje na příkladu jedné z britských škol, kam řada romských dětí z Česka i Slovenska po odchodu z vlasti chodí, jak může otevřené prostředí situaci a motivaci dětí změnit. Ty jsou v nové škole často úspěšné a mnoho z nich plánuje návazné studium. Provozujete zajímavý prostor a rádi byste v něm udělali projekci filmu?


HateFree Culture 9. 4. 2018

Plzeň i Olomouc opanuje Arabfest. Zaměří se na veřejný prostor na Blízkém východě

Včera začal v západočeské metropoli Arabfest, který se i letos hlásí k označení HateFree Fest. Festival arabské kultury navazuje na svých osm úspěšných ročníků a potrvá do neděle 8. dubna. Jeho doprovodné akce však potrvají až do 30. dubna. Samostatný program proběhne letos také 5. – 15. dubna v Olomouci. Tématem letošního ročníku je veřejný prostor, územní plánování, architektura a urbanismus na Blízkém východě. Největší letošní novinkou je ORIENTAL STREET FOOD MARKET.


HateFree Culture 5. 4. 2018

Před 70 lety nastoupil v Československu k moci komunistický režim

Dnes si připomínáme výročí 70 let od nástupu komunismu k moci v Československu. 25. únor byl vyvrcholením snah Komunistické strany o upevnění svého vlivu v zemi a v tento den tehdejší prezident Edvard Beneš po nátlaku komunistů přijal demisi dvanácti nekomunistických ministrů, na jejichž místo jmenovalnavržené komunistické. Předseda komunistů Klement Gottwald následně oznámil „porážku reakce a vítězství pracujícího lidu“ a další vývoj v Československu směřoval k nastolení diktatury. Tato etapa pak dostala název Vítězný únor. Komunistický režim v příštích letech omezoval práva mnohých občanů a současně má na svědomí řadu obětí. Podívejte se u příležitosti dnešního výročí na výpovědi některých pamětníků rozličných událostí z jedinečné kolekce vzpomínek Paměti národa.


HateFree Culture 25. 2. 2018

Oslavy romství tématem letošního Mezinárodního dne Romů v Praze

Na 8. dubna každý rok připadá Mezinárodní den Romů. Letos budou jeho oslavy probíhat už od 6. dubna, vyvrcholí pak v neděli od 20:00 galavečerem v pražském divadle Archa. Prahou budou jezdit historické tROMvaje s živou hudbou, k vidění bude mimo jiné představení Miri Fajta, divadelní sitcom z prostředí silné romské komunity v jenom (ne)obyčejném brněnském činžáku. Slavnostní večer v divadle Archa bude plný romských i neromských osobností a již tradičně zde bude také udělena Cena Mileny Hübschmannové za zvláštní přínos v oblasti Romského jazyka. Můžete se těšit na osobnosti jako je například Gejza Horváth, Antonín Gondolán, Gitana, Marta Balážová, Milan Kroka a mnoho dalších. Oslavy pořádá spolek Ara Art. HateFree Culture je partnerem akce.


HateFree Culture 4. 4. 2018

Máte doma nepotřebný spacák? Věnujte ho člověku bez domova

Letošní zima je tuhá a noční teploty se mnohdy pohybují pod bodem mrazu. Lidé bez domova mají sice v některých větších městech možnost přespat v noclehárnách, i díky projektu Nocleženka, ne všichni však podmínky pro přijetí splní. Například pokud mají psa. Studenti Jaboku a Teologické fakulty Univerzity Karlovy proto pořádají sbírku již nepotřebných spacáků, aby těm, kteří musejí přečkat zimu venku, bylo aspoň o trochu tepleji. „Jednoduše proto, aby neumrzli a současně cítili projev solidarity,“ popisuje Tereza Baudyšová, jedna z iniciátorek sbírky. Vybrané spacáky pak budou rozdány mezi potřebné komunitou Sant Egidio, která s lidmi na ulici pracuje.


HateFree Culture 7. 3. 2018

Přes 1500 operací během dvou let. Práci českých lékařů v krizových oblastech představuje výstava

Od pondělí je v parteru Národní technické knihovny v pražských Dejvicích výstava snímků fotografa a spolupracovníka HFC Jiřího Pasze. Nese název Létající lékaři a mapuje činnost programů zahraniční pomoci Ministerstva vnitra České republiky – programu MEDEVAC a Programu Ministerstva vnitra na asistenci uprchlíkům. „Česká republika věří, že pomoc, kterou poskytuje prostřednictvím těchto dvou programů, je smysluplná a přispívá k řešení nelehkých výzev spojených s tématem uprchlictví,“ říká ministr vnitra Lubomír Metnar. Jen za poslední dva roky české lékařské týmy v krizových místech vykonaly více než 1500 operací. Výstava potrvá do 16. března a je přístupná zdarma. Posléze bude putovat po dalších místech Česka i světových metropolích.


HateFree Culture 8. 2. 2018

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.