Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Manipulace: Neziskovky vyučují v brněnské škole islám

 

edison brno big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture.

16
března
2017

Facebooková stránka Miloš Zeman - prezident ČR (neoficiální fanouškovská stránka) sdílí fotografie dětí ze základní a mateřské školy v Brně. Fotografie byly převzaty z webových stránek školy, na kterých škola zveřejňuje informace o proběhlých akcích. Jednou z nich bylo i zapojení do vzdělávacího projektu EDISON, díky kterému do školy přijelo několik mladých lidí z jiných částí světa. Stránka Miloš Zeman - prezident ČR však sdílí fotografie se zavádějícím komentářem: “Neziskovky v tichosti vyučují v českých školkách děti multikulturalismu a islámu!” spolu s článkem Politička KDU-ČSL vyhrožuje sociálkou rodičům, kteří nepošlou své dítě na multikulti akci, který se školou nijak nesouvisí. Šíření této dezinformace způsobuje, že v komentářích pod příspěvkem se objevují výhrůžky škole i rodičům dětí. Fotografie sdílelo téměř 600 lidí.

edison brno 1

Fotografie nasdílela také facebooková stránka Bubáci v Evropě spolu s kontakty na školu, rodiče a jejich přátele. Uživatele, kteří se ohradili proti zneužívání fotek dětí, označuje stránka jako fanatiky, udavače a akci jako výchovu budoucích vítačů. I pod příspěvky na této stránce se objevují výhružné a nenávistné komentáře.

“Nelíbí se mi zveřejnění fotek dětí bez souhlasu rodičů, zvlášť s takovým textem, jaký byl použit. Lživý a nenávistný. Po naší snaze vysvětlit, o co se opravdu jednalo, přišlo i zveřejňování adresy školy, odkazů na na naše facebookové profily, výhrůžky a obviňování z vlastizrady a udavačství. Protože nikdo nehodlal fotky stáhnout, podala jsem trestní oznámení na PČR na neznámého pachatele - z důvodu šíření fotek bez souhlasu rodičů pod lživým textem a také kontaktovala právničku z Ligy lidských práv s prosbou o pomoc a radu, jak dále postupovat,” popsala pro HateFree Culture situaci jedna z matek, která se spolu s přáteli zpočátku pokoušela situaci vysvětlit. Dodala, že setkání v mateřské školce bylo pouze o tanci a zpěvu, jelikož takto malé děti se o reálie dané země ještě příliš nezajímají. Škola, ve které momentálně probíhají jarní prázdniny, se obrátila na právního zástupce a situaci bude plně řešit v následujícím týdnu. Fotografie z akce byly z webu školy odstraněny.

edison 3

O čem je projekt EDISON

Posláním projektu EDISON, který zaštiťuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, je mezikulturní porozumění jednotlivých kultur a jejich sblížení. Žáci a studenti se od zahraničních prezentujících dozvídají zeměpisné informace o jiných zemích a zajímavosti o kulturních rozdílech. Na projekt EDISON jezdí zástupci všech kontinentů, ras, vyznání a kultur. Na sdílených fotografiích ze Základní školy v Brně je student z Iráku. Děti ve škole se v rámci projektu seznámily také se studenty z USA, Mexika, Bulharska, Číny, Indonésie a několika dalších zemí.

EDISON je projektem mezinárodní studentské organizace AIESEC, která vznikla v roce 1948. Pod tlakem válečných hrůz chtěla skrze zahraniční pobyty a členství odstranit předsudky mezi lidmi a zamezit opakování těchto válečných hrůz. Dnes se snaží ve studentech rozvíjet podnikavé myšlení a budovat zodpovědnost k prostředí, ve kterém žijí. Již v minulých měsících se na internetu objevovaly nepřesné informace o projektu EDISON, organizace AIESEC tedy vydala prohlášení, ve kterém svoji činnost vysvětluje.

Úvodní foto: Pixabay

Čtěte dále

Přináší vhled do života člověka s těžkým hendikepem. „Největší překážkou je nevědomost,“ říká

Čtyřiadvacetiletý Ondřej Mach z Pardubic se narodil s těžkým zdravotním postižením. Kromě Robertsonova syndromu se potýká s fokomelií, trombocytopenií a problémy s termoregulací. „Je to takový zvláštní balíček, který vždycky doktory přivádí k šílenství. Mám otočené kotníky, luxaci pravé kyčle, ruce mám kratší, nenatáhnu kolena. Na hlavě mám takové propadliny. 

Marie Škardová 24. 11. 2020

„Na děti z vyloučených lokalit se zapomnělo,“ říkají učitelé. Pro žáky sami sbírají techniku pro online výuku

Základní škola náměstí 28. října v Brně vzdělává především děti ze sociokulturně vyloučených lokalit. Většina z nich nemá doma techniku, skrze kterou by se mohly účastnit online výuky nebo si stahovat výukové materiály. „S kolegy jsme si řekli, že bychom rádi zkusili zajistit techniku sami. A tak jsme oslovili známé a kamarády přes sociální sítě a začali jsme pro naše žáky sbírat zařízení,“ vypráví vyučující Lukáš Severa. Přestože se jim za pouhé tři dny sešlo na patnáct kusů elektroniky, jako jsou počítače, smartphony či tablety, dětí, které by takové zařízení potřebovaly doma, je téměř stovka.

Kateřina Gamal Richterová 23. 11. 2020

„V Brně násilí z nenávisti oficiálně neexistuje, připadám si tam jako v 90. letech,“ říká advokátka Kalibová

Advokátka Klára Kalibová z poradny pro oběti předsudečného násilí In IUSTITIA má za sebou těžký případ brutálního napadení muže arabského původu, který vznáší mnoho zneklidňujících otázek. Policie měla k dispozici videozáznam napadení, přesto veřejnost požádala o pomoc až několik měsíců po činu. Pachatelem je vyhlášený neonacista s bohatým trestním rejstříkem, přesto soud uvěřil jemu a jeho kamarádům, že se nejednalo o rasistický útok. Proč se v Brně daří krajně pravicové scéně? Ptali jsme se expertky, která hate crime a extremismus v Česku sleduje posledních šestnáct let.

Kateřina Čopjaková 20. 11. 2020

Vtíravé myšlenky na smrt rodičů. I to je obsedantně kompulzivní porucha. Vychází atlas duševního zdraví

„Magdalena mluví o životě s bipolární afektivní poruchou, Jana vypráví, jak zvládá hraniční poruchu osobnosti a Lada popisuje život s poruchou příjmu potravy. Jeden velmi speciální příběh je rozhovor s paní Marií, která přichází o paměť, má demenci. Ten je záměrně ponechaný v původním znění. Ukazuje, jak zásadní pro nás lidi paměť je a jak na to v běhu dní asi trochu ,zapomínáme',“ popisuje Jiří Pasz, fotograf a dokumentarista, obsah knihy Normální šílenství, kterou napsal společně s psycholožkou a neurovědkyní Adélou Plechatou. Popularizační kniha o duševním zdraví vchází do prodeje.

Kateřina Gamal Richterová 19. 11. 2020

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.