Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

HOAX: Video Saudský „učenec“ radí, jak správně bít manželku

 

BPI ucenec big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture.

7
února
2017

Blok proti islamizaci zveřejnil na konci ledna z Youtube kanálu Pro Evropu video, v němž podle smyšlených českých titulků saúdský šejch vysvětluje, jak má muž bít svou manželku. Ve skutečnosti však hovoří o půjčování peněz mezi manželi a kritizuje libovolné nakládání s manželčinými penězi bez jejího svolení.

BPI ucenec

Blok proti islamizaci na svém facebookovém profilu zveřejnil 30. ledna video, na němž má saúdský šejch dle českých titulků vysvětlovat, jak má muž bít svou manželku. Podle českých titulků šejch na samém začátku uvádí, že se tato show bude věnovat bití žen a cituje verše z Koránu, které se této problematice věnují. Šejch má podle titulků nabádat muže, aby své manželce připomínali její práva a povinnosti, a vyjmenovává několik bodů, jak neposloušnou manželku ukáznit a přivést ji k disciplíně. Šejch na základě titulků s politováním zmiňuje, že některé ženy chtějí žít v rovnosti se svým manželem, což je podle něj závažný problém a někdy si prý ženy mohou za bití samy svými chybami.

 

Z překladu arabského originálu videa však vyplývá, že šejch nehovoří o bití žen, ale věnuje se tématu půjčování peněz mezi manželi. Zatímco titulky uvádějí již několikáté pravidlo, jak trestat neposlušnou manželku, šejch ve skutečnosti teprve vítá diváky u sledování pořadu Nabd al-usra – Tep rodiny. Podle českých titulků šejch dále cituje koránské verše o bití žen, v arabském originálu však žádný verš nezaznívá.

Šejch se v arabském originálu vymezuje proti tomu, aby muži nakládali s penězi své manželky bez jejího svolení. Zmiňuje, že není proti, aby manželka stála po boku svého muže a je podle něj velmi hezké, když je žena vstřícná vůči manželovi, když potřebuje peníze. Podivuje se však nad tím, že mnoho lidí dbá na to, aby se k nim žádné peníze nedostaly neprávem, ale co se manželky týče, mají muži mnohdy pocit, že v rámci manželského svazku mohou libovolně nakládat s jejími penězi a tuto praxi kritizuje.

Skutečný překlad slov šejcha Chálida bin Ibrahíma Al-Suqabího

"Ve jménu Boha milosrdného, slitovného. Chvála Bohu, Pánu lidstva veškerého a modlitby a mír s nejčestnějším z proroků a poslů Muhammadem, ať mu Bůh požehná a dá mu mír. Bratři a sestry diváci, mír s vámi a milosrdenství a požehnání Boží, vítejte u druhého dílu pořadu „Tep rodiny“. V tomto díle budu řešit velmi důležitou otázku. Při tomto krásném ránu a na tomto krásném místě jsem nechtěl hovořit o problémech, ale charakter pořadu už je takový.

Někteří manželé si berou půjčky na jméno manželky. Jde o jev, který se vyskytuje ve společnosti a potřebuje několik pravidel a instrukcí, abychom se vyhnuli problémům, které bývají s tímto tématem spojeny.

Nejsem proti, aby manželka stála po boku svého manžela, protože jde o součást dobrého soužití manželů. A je krásné, když je postoj ženy vstřícný vůči svému muži, když potřebuje peníze. Ale i tak platí některá pravidla, na která musíme upozornit.

Prorok Muhammad, mír s ním a požehnání Boží, řekl, že nelze brát peníze člověka bez jeho svolení. Já se vždy divím, kdy někteří lidé nebo spíše většina lidí díky Bohu dbá na to, aby se k nim nedostaly žádné peníze ani jeden rijál neprávem, a to od kohokoli. Ale od své manželky mají muži pocit, že si mohou brát její peníze v rámci manželského svazku. A to vůbec není správné."

Úvodní foto: Public Domain Pictures

Čtěte dále

„Zavření našich kaváren má dopad i na farmáře v kávových zemích,“ říká majitel mamacoffee

„Někteří zákazníci mají kávu spojenou s malováním obrázků do latte. Pro nás je káva nedílně spojená s jejími pěstiteli,“ začíná své vyprávění pro HFC majitel pražírny a kaváren mamacoffee, Daniel Kolský. Zakládá si především na spolupráci s farmáři, kterou označuje za DNA celé značky. „V roce 2007 jsme odjeli s batohy do Etiopie. A o rok později jsme otevřeli první vlastní kavárnu a pražírnu v Praze. Založili jsme tak jednu z prvních pražíren výběrové kávy a nejstarší férovou pražírnu ve střední Evropě,“ pokračuje. Kavárny mamacoffee patří do sítě HateFree Zone.

Kateřina Gamal Richterová 28. 10. 2020

„Řekni si o pomoc!“ vyzývají známé osobnosti i odborníci. O duševním zdraví budou diskutovat u Nuseláku

„Karel Čapek řekl, že člověk se nikdy nezbaví toho, o čem mlčí. Tedy vyřčení problému je první krok k jeho řešení a zároveň tím, že se někomu svěříme, získáme odstup,“ uvádí pro HFC Jonáš Motyčka, zakladatel projektu Správný start. Projekt, jehož hlavním cílem je poskytnout pomoc a podporu dětem opouštějícím dětské domovy, přichází s osvětovou kampaní Řekni si o pomoc týkající se duševního zdraví. Ta vyvrcholí v pátek 30. 10. diskuzí nejen s odborníky, kterou bude ve vstupech přenášet Česká tepevize.

Kateřina Gamal Richterová 27. 10. 2020

„Vytváří se pocit, že Morava je divočina plná hloupých alkoholiků v krojích,“ říká brněnský hudebník

„Nelze přehlédnout, jak se stále uměle vytváří pocit, že když jedete na Moravu, dostanete se do prostředí divočiny plné hloupých alkoholiků v krojích. Folklóreček, vínečko. Přitom je to úplný nesmysl a jasný znak diskriminace,” říká pro HFC pětadvacetiletý Petr Konečný z Brna. Morava je dle něj ve veřejném diskurzu a médiích mnohdy prezentována jako venkov, kde se nic neděje, nic hodnotného zde nevzniká a každý trochu schopný občan odtud uteče do Čech. Některé předsudky a stereotypy jsou velmi vžité a vytvářejí řevnivost především mezi Prahou a Brnem, ale i obecně mezi oblastmi Čech a Moravy. Tento rozkol bývá podporován i ve vyjádřeních některých politických představitelů.

Marie Škardová 27. 10. 2020

„Černoši už nebudou přecházet přešlapy celebrit a firem jako doposud,” říká jihoafrický PR expert

Letošní rok kromě pandemie koronaviru ovládly světové dění také protesty hnutí Black Lives Matter. Přestože započaly ve Spojených státech, přidaly se hlasy černochů napříč světem. Téma zasáhlo také do kultury nebo reklamního průmyslu. Někteří významní světoví umělci bijí na poplach v obavách o svobodu tvorby a projevu. Obávají se diktátu politické korektnosti. Larry Khumalo, pětatřicetiletý šéf PR divize renomované jihoafrické reklamní agentury Havas Johannesburg, který za svou práci obdržel řadu ocenění, jejich obavy považuje za liché. Podle něj přestali černoši přihlížet přešlapům. 

Lukáš Houdek 26. 10. 2020

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.