Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

HOAX: 30 uprchlých migrantů na Rokycansku

 

rokycany big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture.

26
května
2016

Na Facebooku se včera objevila zpráva o údajném útěku 30 migrantů z autobusu, který zastavila Policie ČR na dálnici u Kyšic na Rokycansku. Uprchlíci se měli rozutéct do lesa směrem na obec Letkov. Média podle zprávy o případu mlčí. 

Kyšice

Fáma se rychle rozšířila (během osmnácti hodin má už více než 1.600 sdílení). Další uživatelé a stránky svým sdílením a přidanými komentáři vyvolávají v kraji paniku.

sdileni rokycany

Kontaktovali jsme proto Správu uprchlických zařízení. Ta označuje zprávu s odvoláním na Cizineckou policii za smyšlenou:  

Vážení,
Správa uprchlických zařízení MV ani Cizinecká policie nemá žádné informace o převozu většího počtu cizinců a jejich údajnému útěku u Rokycan, jak je uvedeno ve zprávě.
Ověřeno 26. 5. 16 v 10:05.
S pozdravem

Kiril Christov
vedoucí oddělení vztahů s veřejností
Správa uprchlických zařízení MV 

Překroucená zpráva o dopravní nehodě autobusu

Tisková mluvčí Ředitelství služby cizinecké policie Kateřina Rýdlová uvedla, že jde o překroucenou zprávu o události, kdy došlo v daných místech k dopravní nehodě meziměstského autobusu a osobního automobilu. Cestující následně odešli do okolních obcí na jiný spoj, případně domů.

Dobrý den,

na základě Vámi zaslaného facebookového příspěvku Vám sděluji následující:

V úterý 24.5.2016 v 9.52 byla oznámena dopravní nehoda u obce Kyšice na Plzeňsku, při které došlo ke střetu autobusu meziměstské dopravy s osobním vozidlem. Na místo byla přivolána hlídka policie, která dopravní nehodu šetřila. Osoby, které autobusem cestovaly, jej po nehodě opustily a pokračovaly ve své cestě dle vlastního uvážení.

Událost popsaná v příspěvku je naprosto překroucená a informace v něm uvedené se nezakládají na pravdě. V autobuse cestovali běžní cestující a zcela vylučuji, že došlo k útěku běženců neboť se žádní na místě nenacházeli.

K příspěvku jako takovému bychom rádi uvedli, že všímavosti a pozornosti občanů si velmi vážíme a jejich podněty vítáme, ale zároveň je žádáme o větší obezřetnost při zveřejňování takových informací. Na tomto případu je jasně patrné, jak lze skutek popsat zcela v rozporu s tím, jak se opravdu stal.

S pozdravem

plk. Mgr. Kateřina Rendlová
tisková mluvčí Ředitelství služby cizinecké policie

 

Úvodní foto: Lil Bub / Wikipedia

Čtěte dále

„Než zlikvidovali Romy v Osvětimi, dědeček je slyšel zpívat,” říká David Kraus

Jarmila Vaňová, novinářka, která vyměnila žurnalistiku a tvorbu televizního národnostního pořadu za terénní sociální práci na nechvalně známém slovenském sídlišti Luník IX, svého rozhodnutí zpětně nelituje. Sama říká, že nešlo nedělat sociální žurnalistiku, když se každodenně setkávala s lidmi, kteří se nacházeli v zoufalé situaci a sami nevěřili, že se dá v jejich životě cokoliv změnit.


Rena Horvátová 25. 9. 2020

„Židé zabili Krista, proto jsou špatní. To jsou první vlaštovky antisemitismu,” upozorňuje analytička

Antisemitismus je na vzestupu v celé Evropě včetně Česka. „Asi 80 procent zaznamenaných incidentů v Česku probíhá na internetu,“ říká odbornice Ministerstva vnitra Veronika Roubíček Šternová a dodává: „Na tom je děsivé, že člověk na internetu projeví to, co v reálu schovává.“ V současnosti je v zemi asi 20 tisíc osob židovského původu a deset židovských obcí, přesto Roubíček Šternová označuje neznalost či nedostatek setkávání jako významný problém. Mezery vidí i ve vzdělávání: „Vykládání dějepisu ve školách je ve stylu úzkého pohledu na dějiny a to je zásadní chyba. 

Jiří Pasz 24. 9. 2020

Zemřela Erika Bezdíčková. Přežila holokaust díky dobrým andělům, i takoví žijí mezi lidmi

V sobotu večer zemřela ve věku nedožitých 89 let Erika Bezdíčková, jedna z nejvýraznějších domácích přeživších holokaustu. Jako 13letá byla odsunuta do Osvětimi, týrání v koncentračním táboře nakonec zázrakem přežila. V dubnu 1945 se jí podařilo utéct z pochodu smrti. Dva roky po válce přežívala na ulici a hledala své blízké. Přišla o celou rodinu, zůstala jí pouze jediná sestra. Klid neměla ani za komunistické totality, kdy těžko hledala práci a z politických důvodů se s ní rozvedl tehdejší manžel. O svém osudu dlouho nechtěla hovořit, přiměly ji k tomu až otázky jejích vnuků. Nakonec svůj životní příběh sepsala do knihy Mé dlouhé mlčení, která vyšla v roce 2010. S Olgou Sommerovou natočila několik dokumentárních filmů. Až do své smrti jezdila přednášet do škol po celém Česku, do Německa i Rakouska a pořádala autorská čtení ze své knihy. HateFree Culture letos poskytla rozhovor, který ...

Vladimír žije s paranoidní schizofrenií. S návratem na pracovní trh mu pomáhá Mlsná kavka

„Už jen při pohledu na tebe, má paní, se i Beyoncé bude stydět,“ oslavuje muž svou lásku světlé barvy pleti v chystaném bollywoodském filmu Khaali Peeli. Bollywood tak otevřeně ukazuje dlouhodobé protěžování světlé pleti, která je vnímána coby ideál krásy. Důraz na ni je kladen jak v dialozích, tak textech písní. Beyoncé, která má podle písně z nového filmu závidět ženské postavě její světlou pleť, přitom už loni vydala singl Brown Skin Girl, v němž oslavuje tmavou barvu pleti a který oslovil posluchače a hlavně posluchačky po celém světě. 

Kateřina Gamal Richterová 22. 9. 2020

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.