Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

HOAX: Afghánci s mačetami v královéhradeckém Cinestaru

 

hradec macety big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture.

5
prosince
2015

Na Facebookovém profilu jednoho z uživatelů se 24. listopadu objevil příběh jeho známého, který popisuje údajný incident v multikině Cinestar v obchodním centru Futurum v Hradci Králové. Podle něj se 18. listopadu 2015 měl v kině udát tento incident.

macety hradec

Tento post vzbudil na internetu poměrně velký zájem (příspěvek se dočkal několika stovek sdílení). Obrátili jsme se proto na královehradeckou policie, kde nám por. Bc. Iva Kormošová poskytla následující oficiální vyjádření:

Dobrý den,
mohu potvrdit, že tato zpráva je nepravdivá a k žádnému incidentu v kině Cinestar 18.11.2015 nedošlo. V tento den bylo pouze přijato oznámení, že se někdo po obchodním domě Futurum pohyboval s nápisem na tričku „Teď jste na řadě vy“. Přivolaná hlídka však nikoho takového neobjevila a prověřované videozáznamy z obchodního domu také nikoho neodhalily.

Pod svým postem uživatel později nasdílel vyjádření Erasmu, jehož hradecká pobočka 16. listopadu v obchodním centru Futurum pořádala akci FREEZE, která měla upozornit na globální problémy současnosti. Je možné, že se tedy jednalo o tuto osvětovou akci. Jak je vidět z fotogalerie akce, nešlo o žádné vyhrožování mačetami, ani žádné výhrůžky nebo aktivity, u kterých by byla nutná policie.

macety hradec vysvetleni

Vzhledem k tomu, že šlo o studentský happening, který měl za cíl naopak upozornit na problémy související s násilím ve světě (bez nutnosti zásahu Policie ČR, jak tvrdí původní post) se jedná o hoax, případně manipulaci.

Čtěte dále

Někteří vidí za zimní kuklou islamizaci. „Funkčnost je pro nás důležitější než předsudky,“ reaguje firma

Česká firma Crawler specializující se na kvalitní a funkční oblečení z merino vlny uvedla před Vánoci na trh novinku, Ninja kuklu. Kukla je tvarovaná tak, aby v zimním počasí spolehlivě kryla uši, spánky, dutiny i krk. Lze ji nosit i přes nos a v současné době využít jako roušku. Funkční design výrobku však kromě zájmu vzbudil i negativní pozornost. Někteří uživatelé totiž mají dojem, že kukla připomíná tradiční pokrývku muslimských žen. „Jako sorry, ale já vidím hidžáb, co nosí islámské a arabské ženy. Tohle fakt na svých dětech, a priori dcerách, fakt nechci,” vyjádřila se v komentářích Veronika. „Přesně, souhlas. Jako první mě napadla pomalá cílená islamizace, která s lyžařskou kuklou nemá nic společného,” souhlasil s Veronikou Miroslav. Svůj názor přidal do diskuze také Zdeněk: „To bych navlíknul na palici výrobci a poslal je okamžitě z tohoto státu do tý prde ...

Český top manažer dál velebí Ghanu. Spolu s českou ambasádou vybudovali drůbežárnu. Věnovali ji uprchlíkům

Českého top manažera před několika lety vyhoření i zdravotní problémy přivedly k razantní proměně životního stylu. Vedle práce pro korporace se rozhodl své vydělané peníze investovat do bohulibých projektů v západoafrické Ghaně, která ho kdysi při dovolené učarovala. Tím posledním je vybudování drůbeží farmy v táboře pro uprchlíky ze sousedního Pobřeží slonoviny, která jim zajistí stabilní přijem a pomůže i místním podnikatelům v přístupu ke kvalitnímu masu.

Lukáš Houdek 20. 12. 2020

„Byl to osud. Můj život je tu plný,“ říká Vishwanatan, sociální pracovník, který na Ostravsku pracuje s Romy

Je to právě 30 let, co žije Ind Kumar Vishwanathan v Česku a zakládá zde komunitní projekty. Ještě jako učitel fyziky spoluzakládal Anglicko-české gymnázium v Olomouci. Když vypravil do světa první maturanty, postihly Česko v roce 1997 ničivé povodně a on přesídlil do unimobuňky k vystěhovaným Romům v Ostravě. Během prvního půl roku jejich děti přešly ze zvláštní školy na klasickou základku a Viswanathan od učitelství k sociální práci. Přes 20 let bojuje o bývalou hornickou osadu Bedřiška, 18 let je součástí Vesničky soužití a 15 let podporuje v úsilí o odškodnění nuceně sterilizovaných romských žen. Jeho mottem je participace, inspirací slavná esej Václava Havla Moc bezmocných a snem proměna Bedřišky na sociální bytové družstvo.

Kateřina Čopjaková 18. 12. 2020

Vzepřela se rodině. Odmítla domluvený sňatek a vystudovala vysokou. „Matka mě vyhodila z domu,“ říká

Pětadvacetiletá Falatka Biháriová je olašská Romka. Matka ji chtěla podle zvyklostí některých olašských Romů v 17 letech provdat za Falatčina o dva roky staršího bratrance, s nímž se znala od dětství, to však Falatka odmítla. „Nelíbilo se mi, že bych si měla vzít někoho z rodiny. Navíc jsem nechtěla být služkou, uklízet, vařit a starat se o manžela, vydělávat peníze. Chtěla jsem žít svůj život a svůj sen, tedy vystudovat vysokou školu a učit se jazyky, aby ze mě něco bylo,“ vysvětluje Falatka, proč se vzepřela rodině a odmítla svatbu. „Za to, že jsem zostudila svoji rodinu, mě matka vyhodila z domu.“

Kateřina Gamal Richterová 16. 12. 2020

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.