Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

HOAX: Afghánci s mačetami v královéhradeckém Cinestaru

 

hradec macety big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture.

5
prosince
2015

Na Facebookovém profilu jednoho z uživatelů se 24. listopadu objevil příběh jeho známého, který popisuje údajný incident v multikině Cinestar v obchodním centru Futurum v Hradci Králové. Podle něj se 18. listopadu 2015 měl v kině udát tento incident.

macety hradec

Tento post vzbudil na internetu poměrně velký zájem (příspěvek se dočkal několika stovek sdílení). Obrátili jsme se proto na královehradeckou policie, kde nám por. Bc. Iva Kormošová poskytla následující oficiální vyjádření:

Dobrý den,
mohu potvrdit, že tato zpráva je nepravdivá a k žádnému incidentu v kině Cinestar 18.11.2015 nedošlo. V tento den bylo pouze přijato oznámení, že se někdo po obchodním domě Futurum pohyboval s nápisem na tričku „Teď jste na řadě vy“. Přivolaná hlídka však nikoho takového neobjevila a prověřované videozáznamy z obchodního domu také nikoho neodhalily.

Pod svým postem uživatel později nasdílel vyjádření Erasmu, jehož hradecká pobočka 16. listopadu v obchodním centru Futurum pořádala akci FREEZE, která měla upozornit na globální problémy současnosti. Je možné, že se tedy jednalo o tuto osvětovou akci. Jak je vidět z fotogalerie akce, nešlo o žádné vyhrožování mačetami, ani žádné výhrůžky nebo aktivity, u kterých by byla nutná policie.

macety hradec vysvetleni

Vzhledem k tomu, že šlo o studentský happening, který měl za cíl naopak upozornit na problémy související s násilím ve světě (bez nutnosti zásahu Policie ČR, jak tvrdí původní post) se jedná o hoax, případně manipulaci.

Čtěte dále

„Zavření našich kaváren má dopad i na farmáře v kávových zemích,“ říká majitel mamacoffee

„Někteří zákazníci mají kávu spojenou s malováním obrázků do latte. Pro nás je káva nedílně spojená s jejími pěstiteli,“ začíná své vyprávění pro HFC majitel pražírny a kaváren mamacoffee, Daniel Kolský. Zakládá si především na spolupráci s farmáři, kterou označuje za DNA celé značky. „V roce 2007 jsme odjeli s batohy do Etiopie. A o rok později jsme otevřeli první vlastní kavárnu a pražírnu v Praze. Založili jsme tak jednu z prvních pražíren výběrové kávy a nejstarší férovou pražírnu ve střední Evropě,“ pokračuje. Kavárny mamacoffee patří do sítě HateFree Zone.

Kateřina Gamal Richterová 28. 10. 2020

„Řekni si o pomoc!“ vyzývají známé osobnosti i odborníci. O duševním zdraví budou diskutovat u Nuseláku

„Karel Čapek řekl, že člověk se nikdy nezbaví toho, o čem mlčí. Tedy vyřčení problému je první krok k jeho řešení a zároveň tím, že se někomu svěříme, získáme odstup,“ uvádí pro HFC Jonáš Motyčka, zakladatel projektu Správný start. Projekt, jehož hlavním cílem je poskytnout pomoc a podporu dětem opouštějícím dětské domovy, přichází s osvětovou kampaní Řekni si o pomoc týkající se duševního zdraví. Ta vyvrcholí v pátek 30. 10. diskuzí nejen s odborníky, kterou bude ve vstupech přenášet Česká tepevize.

Kateřina Gamal Richterová 27. 10. 2020

„Vytváří se pocit, že Morava je divočina plná hloupých alkoholiků v krojích,“ říká brněnský hudebník

„Nelze přehlédnout, jak se stále uměle vytváří pocit, že když jedete na Moravu, dostanete se do prostředí divočiny plné hloupých alkoholiků v krojích. Folklóreček, vínečko. Přitom je to úplný nesmysl a jasný znak diskriminace,” říká pro HFC pětadvacetiletý Petr Konečný z Brna. Morava je dle něj ve veřejném diskurzu a médiích mnohdy prezentována jako venkov, kde se nic neděje, nic hodnotného zde nevzniká a každý trochu schopný občan odtud uteče do Čech. Některé předsudky a stereotypy jsou velmi vžité a vytvářejí řevnivost především mezi Prahou a Brnem, ale i obecně mezi oblastmi Čech a Moravy. Tento rozkol bývá podporován i ve vyjádřeních některých politických představitelů.

Marie Škardová 27. 10. 2020

„Černoši už nebudou přecházet přešlapy celebrit a firem jako doposud,” říká jihoafrický PR expert

Letošní rok kromě pandemie koronaviru ovládly světové dění také protesty hnutí Black Lives Matter. Přestože započaly ve Spojených státech, přidaly se hlasy černochů napříč světem. Téma zasáhlo také do kultury nebo reklamního průmyslu. Někteří významní světoví umělci bijí na poplach v obavách o svobodu tvorby a projevu. Obávají se diktátu politické korektnosti. Larry Khumalo, pětatřicetiletý šéf PR divize renomované jihoafrické reklamní agentury Havas Johannesburg, který za svou práci obdržel řadu ocenění, jejich obavy považuje za liché. Podle něj přestali černoši přihlížet přešlapům. 

Lukáš Houdek 26. 10. 2020

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.