Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

HOAX: Loď pro uprchlíky plná zbraní

 

lodzbrani big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture

11
září
2015

Proruský propagandistický server Aeronet.cz začal šířit nový hoax, který od něj přebírají protiislámské iniciativy.

Na začátku září řecké námořnictvo kontrolovalo loď Haddad 1 mířící z Turecka do Libye. Při kontrole se ukázalo, že veze několik tisíc střelných zbraní. Komu byla tato dodávka určena není jasné. Existuje několik možných verzí, přesné důkazy však nebyly zveřejněny. Server Aeronet tvrdí, že posádka deklarovala obsah zásilky jako pomoc pro uprchlíky, což bylo v rozporu s dokumentací. To vzbudilo podezření a proto byla loď kontrolována. V oficiálních zdrojích zmínky o pomoci pro uprchlíky nenajdeme. I kdyby však posádka tvrdila, že veze pomoc pro uprchlíky, nelze toto považovat za důkaz, že měla loď cokoliv společného s uprchlíky. Zpráva z řeckého Huffington Post uvádí, že je možné, že náklad byl určen pro bojovníky IS, což se dále vyšetřuje. Dále ve zprávě najdeme informaci o tvrzení posádky, která údajně o obsahu nákladu neměla tušení. Ve zprávě není žádná zmínka o pomoci pro uprchlíky.

lod zbrani aeronet

Server Aeronet vychází z videa umístěného na serveru Youtube.com. V popisu tohoto videa najdeme zcela lživé informace: "Náklad plný pomoci pro muslimské "uprchlíky " dorazil do Řecka a hádejte, co v něm bylo? Byl plný zbraní. Proč o tom média mlčí? Řecká pobřežní stráž chytne loď pašující zbraně a munici do EVROPY, zrovna když MUSLIMŠTÍ EXTREMISTÉ vstupují do EU a tváří se jako syrští UPRCHLÍCI."

youtube ghoax

Aeronet dále ve zprávě uvádí, že "loď vyplula z Turecka a mířila podle vyšetřovatelů do válkou zmítané Libye, ovšem podle řeckých médií to není jisté a loď mohla mířit i na některý z řeckých ostrovů anebo do Itálie." Jak uvádí komunita Stop náboženské i rasové nenávisti, která hoax objevila, loď měla zakotvit v Misratě a řecká policie ji zadržela plující do Libye jihovýchodně od Kréty.

Hoax sdílela iniciativa Islám v ČR nechceme, po upozornění na nepravdivost zprávu odstranila.

lod zbrani ivcrn

Čtěte dále

Někteří vidí za zimní kuklou islamizaci. „Funkčnost je pro nás důležitější než předsudky,“ reaguje firma

Česká firma Crawler specializující se na kvalitní a funkční oblečení z merino vlny uvedla před Vánoci na trh novinku, Ninja kuklu. Kukla je tvarovaná tak, aby v zimním počasí spolehlivě kryla uši, spánky, dutiny i krk. Lze ji nosit i přes nos a v současné době využít jako roušku. Funkční design výrobku však kromě zájmu vzbudil i negativní pozornost. Někteří uživatelé totiž mají dojem, že kukla připomíná tradiční pokrývku muslimských žen. „Jako sorry, ale já vidím hidžáb, co nosí islámské a arabské ženy. Tohle fakt na svých dětech, a priori dcerách, fakt nechci,” vyjádřila se v komentářích Veronika. „Přesně, souhlas. Jako první mě napadla pomalá cílená islamizace, která s lyžařskou kuklou nemá nic společného,” souhlasil s Veronikou Miroslav. Svůj názor přidal do diskuze také Zdeněk: „To bych navlíknul na palici výrobci a poslal je okamžitě z tohoto státu do tý prde ...

Český top manažer dál velebí Ghanu. Spolu s českou ambasádou vybudovali drůbežárnu. Věnovali ji uprchlíkům

Českého top manažera před několika lety vyhoření i zdravotní problémy přivedly k razantní proměně životního stylu. Vedle práce pro korporace se rozhodl své vydělané peníze investovat do bohulibých projektů v západoafrické Ghaně, která ho kdysi při dovolené učarovala. Tím posledním je vybudování drůbeží farmy v táboře pro uprchlíky ze sousedního Pobřeží slonoviny, která jim zajistí stabilní přijem a pomůže i místním podnikatelům v přístupu ke kvalitnímu masu.

Lukáš Houdek 20. 12. 2020

„Byl to osud. Můj život je tu plný,“ říká Vishwanatan, sociální pracovník, který na Ostravsku pracuje s Romy

Je to právě 30 let, co žije Ind Kumar Vishwanathan v Česku a zakládá zde komunitní projekty. Ještě jako učitel fyziky spoluzakládal Anglicko-české gymnázium v Olomouci. Když vypravil do světa první maturanty, postihly Česko v roce 1997 ničivé povodně a on přesídlil do unimobuňky k vystěhovaným Romům v Ostravě. Během prvního půl roku jejich děti přešly ze zvláštní školy na klasickou základku a Viswanathan od učitelství k sociální práci. Přes 20 let bojuje o bývalou hornickou osadu Bedřiška, 18 let je součástí Vesničky soužití a 15 let podporuje v úsilí o odškodnění nuceně sterilizovaných romských žen. Jeho mottem je participace, inspirací slavná esej Václava Havla Moc bezmocných a snem proměna Bedřišky na sociální bytové družstvo.

Kateřina Čopjaková 18. 12. 2020

Vzepřela se rodině. Odmítla domluvený sňatek a vystudovala vysokou. „Matka mě vyhodila z domu,“ říká

Pětadvacetiletá Falatka Biháriová je olašská Romka. Matka ji chtěla podle zvyklostí některých olašských Romů v 17 letech provdat za Falatčina o dva roky staršího bratrance, s nímž se znala od dětství, to však Falatka odmítla. „Nelíbilo se mi, že bych si měla vzít někoho z rodiny. Navíc jsem nechtěla být služkou, uklízet, vařit a starat se o manžela, vydělávat peníze. Chtěla jsem žít svůj život a svůj sen, tedy vystudovat vysokou školu a učit se jazyky, aby ze mě něco bylo,“ vysvětluje Falatka, proč se vzepřela rodině a odmítla svatbu. „Za to, že jsem zostudila svoji rodinu, mě matka vyhodila z domu.“

Kateřina Gamal Richterová 16. 12. 2020

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.