Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Manipulace: Uprchlíci trénují střelbu v Česku

Na internetu v poslední době kolují fotografie pořízené na střelnici v severočeských Hrobčicích. Podle nich a dalších interpretací mají v Česku trénovat střelbu nelegální muslimští migranti nebo bojovníci takzvaného Islámského státu. Policie to však vyvrací.


HateFree Culture 17. 7. 2016

HOAX: Nelegální migranti na benzině v Mohelnici

Zaměstnanci benzinové pumpy v Mohelnici zveřejnili na svých facebookových stránkách záznam z bezpečnostní kamery, který zachycuje incident z nočních hodin 27.května. U čerpací stanice tu noc zastavil autobus, ze kterého vystoupilo několik osob. Došlo mezi nimi k hádce a drobné potyčce, kterou uklidnil řidič autobusu. Zaměstnanci benzinové pumpy ale v domnění, že se jedná o ilegální migranty, zavolali policii. Přivolaní policisté zjistili, že nedošlo k žádnému protiprávnímu jednání, ani ke škodě na zdraví či majetku. Video zveřejněné na facebookové stránce sdílelo přes 11.000 lidí a má 370.000 zhlédnutí. 


HateFree Culture 3. 6. 2016

Manipulace: Video Úsvitu - Paříž umírá na multikulturalismus

Facebooková stránka strany Úsvit národní koalice zveřejnila 16. června video Martina Kollera, který dle videa navštívil nedávno Paříž. K situaci v hlavním městě uvádí: “Vypadá to tam jako v rozvojové zemi. Mnohé obchody jsou zavřené, vaří se na ulicích, všude je nepořádek. Upadá střední třída a město ovládají byrokraté a přistěhovalci.” Město dle Kollera “umírá na socialistický multikulturalismus”. Následná diskuze pod videem se nese v duchu odsuzování multikulturalismu a přistěhovalectví. Už jen ústřední fotografie na pozadí videa však pochází z následků stávky popelářů.


HateFree Culture 20. 6. 2016

HOAX: 30 uprchlých migrantů na Rokycansku

Na Facebooku se včera objevila zpráva o údajném útěku 30 migrantů z autobusu, který zastavila Policie ČR na dálnici u Kyšic na Rokycansku. Uprchlíci se měli rozutéct do lesa směrem na obec Letkov. Ve skutečnosti šlo o dopravní nehodu meziměstského autobusu a osobního vozidla, kdy cestující odešli do okolních vesnic na jiný spoj nebo domů. 


HateFree Culture 26. 5. 2016

HOAX: Oslavy ISIS po zvolení starosty Khana

Na Facebooku se šíří video z údajné demonstrace takzvaného Islámského státu v Londýně, která se měla odehrát po zvolení Sadiqa Khana do funkce. Extremisté tak měli slavit jeho zvolení. Ve skutečnosti jde o záběry z demonstrace z roku 2012 na protest proti filmu Innocence of Muslims.


HateFree Culture 12. 5. 2016

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.