Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Manipulace: Rasistické napadení ženy černochem

V posledních dnech se na sociální síti Facebook opět začalo šířit video sdílené před rokem stránkou Evropa - Evropanům. Na videu vidíme agresivní útok mladého muže na starší ženu. Incident je stránkou prezentován jako rasistický s komentářem: “Vážení přátelé, ať je to kdekoli na světě toto nemění situaci co hrozí za pár let nám. Tady už nejde o to zda jde o muslimskou komunitu nebo ne, tady už jde o to, že oni samotní mají odpor vůči bílé rase. Tohle není ‘SATISFAKŠN’ ale holá pravda, ať se to líbí někomu nebo ne.”


HateFree Culture 25. 10. 2016

Manipulace: Video ukamenování ženy muslimy

Na serveru EUportál se v úterý 23. srpna objevila zpráva s titulkem „Tak tohle je hodně brutální video. Ukamenování ženy muslimy. Necenzurováno. Radši se na to nedívejte. Allahu Akbar!“ obsahující video, které zobrazuje záznam kamenování ženy. Z popisku na EUportálu se zdá, že se má údajně jednat o reálnou situaci a server tak manipuluje se čtenáři.


HateFree Culture 29. 8. 2016

HOAX: Muslimové v Evropě brutálně napadají policii

Facebooková stránka Evropa – Evropanům v úterý zveřejnila video, na němž jsou vidět brutální střety těžkooděnců a mladých mužů. Zveřejnila ho s popisem: „Je mi líto odhodlaných policistů co hlídají hranice, že jim nedají ostré náboje a zbraně! Prosím sdílejte! Zastavme islámskou Invazi v Evropě! Evropa – Evropanům!“. Video na stránce Evropa – Evropanům nasbíralo během necelého dne po zveřejnění téměř 10.000 sdílení a přes 250.000 zhlédnutí.


HateFree Culture 25. 8. 2016

HOAX: Napadení ženy v Německu před nemluvnětem

Na sociálních sítích se šíří video údajně zachycující napadení ženy ve svém domě v Německu ve spojitosti s "multikulturním obohacením". Video bylo pořízeno dětskou chůvičkou. Video však nemá žádnou spojitost s Německem. Případ se stal v roce 2013 v New Jersey. Pětačtyřicetiletý muž zde při pokusu o krádež brutálně napadl ženu a několik minut ji mlátil před jejím dítětem. Útočník byl obviněn za pokus o vraždu a odsouzen na doživotí.


HateFree Culture 9. 10. 2016

HOAX: Motorkini na francouzské pláži

Úřady v 15 francouzských městech zakázaly koupání v tzv. burkinách. Na sociálních sítích se objevily fotografie, na kterých ozbrojení policisté donutili ženu k vysvlečení přímo na pláži. Tyto zprávy vzbudily mnoho různých reakcí na sociálních sítích v celé Evropě. Na Facebooku a Twitteru se objevila fotografie mužů, kteří leží na pláži v motorkářských oblecích, s informací, že jde o spontánní protest proti zákazu nošení burkin v Nice. Pomocí hashtagů #motorkini a #burkini se fotografie v tomto kontextu začala lavinovitě šířit. Objevila se i na některých českých facebookových stránkách, sdílely ji např. Strana zelených či komunita Proti projevům nenávisti, od kterých ji přebírali další lidé.


HateFree Culture 26. 8. 2016

HOAX: Varování před útokem za vrácenou peněženku

V posledních měsících se po sociálních sítích a ústně šíří zvěsti o varování před teroristickým útokem v České republice. Příběh má dnes již různé verze, jeho základem je situace, kdy někdo najde peněženku s finančním obnosem, vyhledá jejího majitele, kterým je muslim či člověk arabského původu, a peněženku mu vrátí. Majitel peněženky mu v rámci poděkování sdělí, aby po určitý časový úsek nechodil na určitá místa (např. do konkrétního obchodního domu), či aby nejezdil hromadnou dopravou (např. konkrétní linkou metra). Jiná verze uvádí, že peněženku nalezne přímo prodavačka a majitel jí poradí, aby nechodila do práce.


HateFree Culture 4. 8. 2016

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.