Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

HOAX: Leták NESEHNUTÍ hledající sexuální asistentky

Na sociálních sítích se v posledních dnech začal šířit falešný leták brněnského spolku NESEHNUTÍ, skrz který má hledat sexuální asistentky pro lidi s hendikepem. Leták mimo jiné užívá hanlivá označení pro postižené - například: „I kripl chce lásku.“ Podvrh, jehož cílem je zřejmě poškodit tuto neziskovou organizaci, na svém Facebooku sdílely například Parlamentní listy nebo uskupení Naštvané matky. 


HateFree Culture 24. 11. 2016

HOAX: Muslimové v obchoďáku ničí vánoční strom

V posledních dnech se na sociálních sítích opět začalo šířit starší video, které má zobrazovat údajný útok muslimů na vánoční stromek ve Švédsku. Navzdory nedostatku kontextových informací se klip šíří lavinovitě v USA i Evropě spolu s tvrzeními, že jde o útok na naše křesťanské hodnoty a tradice. Na českém internetu se ve stejném kontextu šířilo již na jaře letošního roku. Ve skutečnosti jde o završení vánočních oslav v obchodním domě v Káhiře.


HateFree Culture 21. 11. 2016

HOAX: Zákaz vánočního osvětlení ve Švédsku kvůli muslimům

Českým internetem se šíří další předvánoční hoax. Tentokrát o tom, že ve Švédsku mají zakazovat vánoční osvětlení kvůli požadavkům muslimů. Tato zmanipulovaná zpráva se šíří celou Evropou. Z českých serverů ji šíří například EUportal, AC24 či Instory.cz. Rozhodnutí je otázkou technických a právních otázek a nemá nic společného s náboženstvím či migrací.


HateFree Culture 22. 11. 2016

Manipulace: Most odpustil obyvatelům Chanova dluhy

V posledním týdnu se na sociální síti Facebook začala šířit dva roky stará zkreslená zpráva, kterou zveřejnil v červenci 2014 vedle dalších také server Lidivky.cz. Dle zprávy a reportáže České televize mělo město Most odpustit 120 rodinám ze sídliště Chanov dluh 30 milionů korun na nájemném nebo energiích. Město však ve skutečnosti dluh nikomu neodpustilo.


HateFree Culture 19. 11. 2016

Manipulace: Mapa islámské kriminality

Na sociálních sítích začala být v poslední době hojně sdílena mapa "od policie s trestnými činy imigrantů spáchaných v Německu”. Myšlena je tím Refugee Crime Map, mapa Německa, na které mají být vyznačené činy spáchané uprchlíky a přistěhovalci za poslední měsíce. Iniciativa Islám v ČR nechceme dále sdílí také “mapu islámské kriminality v Německu”. Jedná se o mapu XY-Einzelfall (XY- Jednotlivé případy). Kdo je autorem map a jaká data obsahují?


HateFree Culture 3. 11. 2016

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.