Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

HOAX: Muslimové v Evropě brutálně napadají policii

Facebooková stránka Evropa – Evropanům v úterý zveřejnila video, na němž jsou vidět brutální střety těžkooděnců a mladých mužů. Zveřejnila ho s popisem: „Je mi líto odhodlaných policistů co hlídají hranice, že jim nedají ostré náboje a zbraně! Prosím sdílejte! Zastavme islámskou Invazi v Evropě! Evropa – Evropanům!“. Video na stránce Evropa – Evropanům nasbíralo během necelého dne po zveřejnění téměř 10.000 sdílení a přes 250.000 zhlédnutí.


HateFree Culture 25. 8. 2016

Manipulace: Uprchlíci trénují střelbu v Česku

Na internetu v poslední době kolují fotografie pořízené na střelnici v severočeských Hrobčicích. Podle nich a dalších interpretací mají v Česku trénovat střelbu nelegální muslimští migranti nebo bojovníci takzvaného Islámského státu. Policie to však vyvrací.


HateFree Culture 17. 7. 2016

HOAX: Nelegální migranti na benzině v Mohelnici

Zaměstnanci benzinové pumpy v Mohelnici zveřejnili na svých facebookových stránkách záznam z bezpečnostní kamery, který zachycuje incident z nočních hodin 27.května. U čerpací stanice tu noc zastavil autobus, ze kterého vystoupilo několik osob. Došlo mezi nimi k hádce a drobné potyčce, kterou uklidnil řidič autobusu. Zaměstnanci benzinové pumpy ale v domnění, že se jedná o ilegální migranty, zavolali policii. Přivolaní policisté zjistili, že nedošlo k žádnému protiprávnímu jednání, ani ke škodě na zdraví či majetku. Video zveřejněné na facebookové stránce sdílelo přes 11.000 lidí a má 370.000 zhlédnutí. 


HateFree Culture 3. 6. 2016

HOAX: Varování před útokem za vrácenou peněženku

V posledních měsících se po sociálních sítích a ústně šíří zvěsti o varování před teroristickým útokem v České republice. Příběh má dnes již různé verze, jeho základem je situace, kdy někdo najde peněženku s finančním obnosem, vyhledá jejího majitele, kterým je muslim či člověk arabského původu, a peněženku mu vrátí. Majitel peněženky mu v rámci poděkování sdělí, aby po určitý časový úsek nechodil na určitá místa (např. do konkrétního obchodního domu), či aby nejezdil hromadnou dopravou (např. konkrétní linkou metra). Jiná verze uvádí, že peněženku nalezne přímo prodavačka a majitel jí poradí, aby nechodila do práce.


HateFree Culture 4. 8. 2016

Manipulace: Video Úsvitu - Paříž umírá na multikulturalismus

Facebooková stránka strany Úsvit národní koalice zveřejnila 16. června video Martina Kollera, který dle videa navštívil nedávno Paříž. K situaci v hlavním městě uvádí: “Vypadá to tam jako v rozvojové zemi. Mnohé obchody jsou zavřené, vaří se na ulicích, všude je nepořádek. Upadá střední třída a město ovládají byrokraté a přistěhovalci.” Město dle Kollera “umírá na socialistický multikulturalismus”. Následná diskuze pod videem se nese v duchu odsuzování multikulturalismu a přistěhovalectví. Už jen ústřední fotografie na pozadí videa však pochází z následků stávky popelářů.


HateFree Culture 20. 6. 2016

HOAX: 30 uprchlých migrantů na Rokycansku

Na Facebooku se včera objevila zpráva o údajném útěku 30 migrantů z autobusu, který zastavila Policie ČR na dálnici u Kyšic na Rokycansku. Uprchlíci se měli rozutéct do lesa směrem na obec Letkov. Ve skutečnosti šlo o dopravní nehodu meziměstského autobusu a osobního vozidla, kdy cestující odešli do okolních vesnic na jiný spoj nebo domů. 


HateFree Culture 26. 5. 2016

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.