Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Manipulace: Neziskovky vyučují v brněnské škole islám

Facebooková stránka Miloš Zeman - prezident ČR (neoficiální fanouškovská stránka) sdílí fotografie dětí ze základní a mateřské školy v Brně. Fotografie byly převzaty z webových stránek školy, na kterých škola zveřejňuje informace o proběhlých akcích. Jednou z nich bylo i zapojení do vzdělávacího projektu EDISON, díky kterému do školy přijelo několik mladých lidí z jiných částí světa. Stránka Miloš Zeman - prezident ČR však sdílí fotografie se zavádějícím komentářem: “Neziskovky v tichosti vyučují v českých školkách děti multikulturalismu a islámu!” spolu s článkem “Politička KDU-ČSL vyhrožuje sociálkou rodičům, kteří nepošlou své dítě na multikulti akci”, který se školou nijak nesouvisí. Šíření této dezinformace způsobuje, že v komentářích pod příspěvkem se objevují výhrůžky škole i rodičům dětí. Fotografie sdílelo téměř 600 lidí.


HateFree Culture 16. 3. 2017

HOAX: Zmizelý romský pokladník s penězi po založení strany

Na českém a slovenském Facebooku se opět šíří lživý článek Parlamentních listů z roku 2012 o nové romské politické straně. Dle něj chtěli ústečtí Romové založit politickou stranu. Místo toho jim ale zmizel pokladník i s vybranými penězi. Zpráva byla objasněna jako hoax několik dní po vydání a Parlamentní listy se omluvily. Přestože text článku již na webu neexistuje, odkaz šířený zřejmě kvůli titulku má opět stovky sdílení.


HateFree Culture 12. 2. 2017

Manipulace: V Miláně protestují tisíce lidí a média mlčí

Českým i světovým Facebookem se aktuálně šíří video z produkce ruské televize Russia Today, které má dokládat aktuální protesty desetitisíců Italů v ulicích Milána proti migraci. Video má již miliony zhlédnutí a některé sdílející stránky doplňují, že média o těchto protestech mlčí. Tento protest v Milánu skutečně proběhl, jen o více než dva roky dříve. A média o něm zdaleka nemlčela.


HateFree Culture 13. 3. 2017

HOAX? Nejasnosti kolem říjnového výbuchu v Bagdádu

Výbuch auta zaparkovaného ve čtvrti Al-Hurriyah v Bagdádu 30. října 2016 zabil osm lidí a zranil dalších 30. To popisují zprávy v médiích. Později se však objevil údajně záznam bezpečnostní kamery, který ukazuje jiný obrázek. Lidé na něm přibíhají na scénu, lehají si a předstírají zranění. Ležící osoby poté vyzvedává lékařská služba. Jaké nejasnosti provázejí tuto událost?


HateFree Culture 12. 2. 2017

HOAX: Kuvajt zakázal vydávání víz pro občany pěti muslimských zemí

Z českého serveru Eurodenik.cz se začala šířit zpráva o tom, že krátce po nařízení prezidenta Trumpa, které omezuje vstup občanů některých zemí do Spojených států, přijal ještě přísnější opatření muslimský stát Kuvajt. Zrušil prý udělování víz pro občany Sýrie, Iráku, Pákistánu, Afghánistánu a Íránu. Svůj krok Kuvajt prý vysvětluje obavami z migrantů, mezi které by se mohli vetřít i radikální islamističtí teroristé, a zákazem týkajícím se běžných turistických víz, tak i návštěvnických a obchodních víz chce eliminovat případný příliv uprchlíků.


HateFree Culture 4. 2. 2017

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.