Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

„Být dobrou matkou i ambiciózní ženou.” Umělkyně v komiksu reflektuje společenský tlak na ženy

Lainey Molnar chce pomocí svých kreseb a komiksů upozornit na společenský tlak, kterému jako žena čelí ze strany společnosti. „Je neuvěřitelně těžké se orientovat ve všech očekáváních a dosáhnout milníků, které pro nás společnost stanovila. Být dobrou matkou, ale také ambiciózní, silnou ženou, která ale zůstává citlivá a křehká. Zůstat mladistvá a svěží a zároveň elegantně přijímat proces stárnutí. Vypadat dobře, ale nepřehánět to s make-upem a plastickou chirurgií. Mohla bych pokračovat dál a dál. Už jsem z toho tak unavená,” popsala umělkyně serveru Bored Panda.

Marie Škardová 21. 11. 2020

Matka a dcera jako pilotky dobývají oblohu i donedávna tradičně mužské odvětví

Kapitánka Suzy Garrett a její dcera Donna jsou historicky prvním rodinným duem pilotujícím komerční lety společnosti SkyWest. Jejich příběh se objevil na sociálních sítích a okamžitě se stal virálním. Není totiž tajemstvím, že leteckému průmyslu tradičně dominují muži. Podle údajů Federálního úřadu pro letectví z roku 2017 je pouze 7 % amerických pilotů ženského pohlaví. Suzy Garrett nastoupila do SkyWestu před třiceti lety a stala se jednou z průkopnic zapojení žen do leteckého průmyslu.

Marie Škardová 8. 11. 2020

Tým afroirských studentek vyvinul aplikaci pro lidi s demencí. Bojují proti stereotypům i rasovým předsudkům

Trio dospívajících Irek původem z Nigérie získalo ocenění za vývoj inovativní aplikace pomáhající lidem s demencí i jejich ošetřovatelům. Aplikace Memory Haven uspěla v konkurenci patnácti set projektů z více než šedesáti zemí. Teenagerky Margaret, Rachael a Joy z irského města Drogheda dokázaly, že i přes řadu dosud aktuálních stereotypů ženy do oblasti technologií a výzkumu patří.

Marie Škardová 24. 10. 2020

Na urážky kvůli vzhledu odpověděla olympionička fotkami v plavkách. „Jsem normální člověk,“ říká

Body shamingu, neboli zesměšňování fyzického vzhledu člověka, může v online prostředí čelit každý z nás. Nevyhýbá se ani celebritám či známým sportovcům. Příkladem může být bývalá americká reprezentantka v alpském lyžování a olympijská vítězka Lindsey Vonn. Lyžařka před několika týdny zveřejnila své fotografie v bikinách z oslavy svých šestatřicátých narozenin. Následně se stala terčem posměšných a urážlivých komentářů. „I jako sportovkyně se potýkám s nemilosrdnými poznámkami o mém vzhledu a přiznávám, že mě to někdy bolí,” uvedla Lindsey v komentáři na Facebooku, ve kterém se na online šikanu odhodlala reagovat.

Marie Škardová 15. 11. 2020

„Někdo tak ošklivý by měl mít zákaz se fotit.” Žena se vzácným syndromem se v reakci na trolly fotila denně

Když devětatřicetiletá novinářka Melissa Blake loni v září napsala na svůj blog kritický komentář o Donaldu Trumpovi, očekávala, že s ní řada lidí nebude souhlasit. Doufala však, že se komentáře budou týkat tématu. Místo toho se stala cílem stovek nenávistných reakcí na svůj vzhled. Melissa má vzácný Freeman-Sheldonův syndrom, který způsobuje deformace kostí a svalů. „Psali o mně opravdu nechutné věci. Označovali mě za velrybu nebo vyhlídkový balón," vzpomíná novinářka žijící v Dekalbu v Illinois. „Jeden z komentujících dokonce uvedl, že jsem tak ošklivá, že bych měla mít zakázáno zveřejňovat své fotografie.” Melissa, která s šikanou bojuje již od dětství, se ale rozhodla pro úplný opak. Po celý rok každý den sdílela své fotografie na sociálních sítích. „Lhala bych, kdybych tvrdila, že se mě to nedotýká. Ale chtěla jsem jim ukázat, že mě nezastraší,“ vysvětluje.

Marie Škardová 1. 11. 2020

Vesnička pro seniory s Alzheimerem zmírňuje postup choroby. „Babičce se tu vrátila chuť do života,“ pochvalují si rodiny

V jihovýchodní Francii, nedaleko města Dax, vznikla unikátní vesnička pro 105 obyvatel. Jsou jimi pacienti v různém stadiu Alzheimerovy choroby. Podobný projekt se osvědčil v Nizozemsku, kde byla pro lidi s demencí vybudována vesnice De Hogeweyk. V Landais campus, jak se uměle vytvořená vesnice ve Francii jmenuje, se nacházejí nejen domy, ale také obchod s potravinami, kadeřnictví, kavárna, knihovna a hudební pokoj. V obchodě však nejsou pokladny. Jeho účelem je především zprostředkovávat interakce s ostatními, udržovat sociální schopnosti pacientů a udržovat je v kontaktu se světem, který znávali.

Kateřina Gamal Richterová 21. 10. 2020

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.