Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Děti odsouzených patří k nejchudším. Dobrovolníci jim o Vánocích přinášejí dárky i dopisy od rodičů

 

andelsky strom big

marie skardovaMarie Škardová
Autorka

Marie Škardová (*1985) vystudovala obor Informační zdroje a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se informační bezpečnosti, online komunikaci a nástrojům. V HFC se věnuje sociálním sítím a ověřování hoaxů.

18
listopadu
2020

Alenka žije u své tety. Matka ji opustila a s tatínkem Pavlem, který si odpykává dvouletý trest ve vězení, má pouze telefonický kontakt. Alenka je jedním ze 30 tisíc dětí v Česku, které mají rodiče ve výkonu trestu. Tatínek jí chybí, má o něj obavy, a tak jako další děti v podobné situaci zažívá nejistotu, zda na ni rodič nezapomněl. Pavel se minulý rok obrátil na Mezinárodní vězeňské společenství, které v rámci projektu Andělský strom přináší o Vánocích dětem odsouzených rodičů dárky a ujištění, že na ně táta nebo máma myslí, i když s nimi nemůže být. „Po Vánocích nám Pavel poslal dopis, ve kterém popisoval, jak moc pro něj znamená, že jeho dcera mohla dostat dárek. Do telefonu mu nadšeně popisovala, jak housenka vypadá a že s ní spinká každý večer v posteli a objímá ji namísto tatínka. Pavel děkoval za to, že jsme nad ním nezlomili hůl a pomohli mu cítit se zase jako otec, který může pro své dítě něco udělat,” popsala pro HFC vedoucí projektů pro rodiny a děti odsouzených Žaneta Dvořáčková.

Osamělost a strach

„Děti nemohou za činy svých rodičů, přesto musí nést jejich důsledky,” uvádějí na webu organizátoři projektu Andělský strom. Děti vězňů patří mezi nejchudší, často se spolu s druhým rodičem dostávají do situací finanční i existenční nejistoty, mnohé z nich také vyrůstají u příbuzných nebo v dětských domovech. Pocity osamělosti a strachu se ještě více prohlubují ve vánočním čase, kdy se dítě nemůže těšit na klidné svátky v kruhu rodinném. Prožít vánoční atmosféru a radost z dárků tak dětem a jejich rodičům pomáhá Andělský strom.

andelsky strom 3

Myšlenka projektu podporujícího lidi ve výkonu trestu a jejich rodiny se zrodila v hlavě Američanky Mary Kay Beard, která byla v roce 1972 odsouzena k trestu odnětí svobody za sérii krádeží a ozbrojených loupeží. Za zdmi věznice se seznámila s osudy matek, které svým dětem o Vánocích posílaly mýdla a toaletní potřeby, což byly jediné dárky, které ve své situaci dokázaly zajistit. Tato zkušenost Mary Kay zasáhla natolik, že se po propuštění rozhodla věnovat svůj život pomoci dětem s rodiči ve výkonu trestu. Zapojila se do týmu organizace Prison Fellowship a pomohla vytvořit program Angel Tree, který za posledních 34 let poskytl dětem více než 10 milionů dárků. 

Dárky i naděje

Mary Kay zemřela před čtyřmi lety, její myšlenka však žije dál a před deseti lety se díky Mezinárodnímu vězeňskému společenství rozšířila i do České republiky. Pracovníci projektu a dobrovolníci dnes oslovují věznice a vyhledávají odsouzené, kteří nemají finanční či jiné možnosti obdarovat své potomky vánočním darem. Poté kontaktují rodiny odsouzených s cílem zjistit aktuální přání a potřeby dětí. Vytoužené dárky, které financují a připravují dobrovolníci z celé republiky, jsou pak do rodiny zaslány spolu s dopisem rodiče. 

andelsky strom 1

„Před pár dny jsem měl návštěvu, na kterou přijela má družka a mé dvě úžasné děti, které spolu máme. Abych řekl pravdu, tak celá tato návštěva byla taková jiná, spokojenější. Řekla mi, že jí volala nějaká hodná paní z vaší organizace a ptala se, co by si přála pro děti k Vánocům. Také mi má družka řekla, že celý tento hovor nejprve brala jako žert, protože si myslela, že si z ní někdo pouze hloupě vystřelil. Ale když jí pak přišel poukaz na velké balení plen a pak ještě jeden dárek, pro našeho staršího syna, tak se štěstím rozplakala,” napsal po minulých Vánocích do Andělského stromu jeden z odsouzených otců, kterému se prozatím ve věznici nepodařilo sehnat práci, díky které by mohl rodinu finančně podpořit. „Chci vám hlavně poděkovat za vaši dobrosrdečnost a ochotu, protože díky vašemu šlechetnému jednání jste učinili šťastnými minimálně dvě osoby, moji družku a mého čtyřletého syna,” dodal.

andelsky strom 2

Nezištná pomoc dárce výrazně pomohla také Romaně, která se ze zoufalosti kvůli narůstajícím dluhům uchýlila ke krádežím, což ji dovedlo až do vězení. V žádosti o dárek z Andělského stromu poprosila o zimní bundu pro dceru, která zůstala doma sama s tatínkem v invalidním důchodu. Dárce k zimní bundě přidal i další drobnosti a rodinu podpořil také po návratu Romany, která se díky podpoře pomalu dostává z dluhové pasti.

Nový start

Mezinárodní vězeňské společenství vloni potěšilo dárkem a dopisem od rodiče téměř třináct set dětí. Tím však podpora rodin v této náročné životní situaci nekončí. V létě proběhl v pořadí již čtvrtý Andělský kemp, letní tábor pro děti s odsouzeným rodičem, jejichž opatrovníci si nemohou tuto aktivitu finančně dovolit. „Na Andělském kempu mohou být ,zase dětmi’. Mohou zde sportovat, bavit se, hrát hry nebo sdílet své starosti v bezpečném prostředí, kde je nikdo neodsuzuje a nesměje se jim proto, že je rodič v kriminále,” popisují organizátoři.

andelsky strom 4

Společenství věnuje pozornost také rodičům ve výkonu trestu s cílem propuštěným poskytnout potřebnou pomoc s návratem do rodiny a společnosti, s hledáním práce i plněním veškerých povinností. Mentor si s odsouzeným vytváří vztah již v době výkonu trestu a pomáhá mu po propuštění vytvořit takové životní podmínky, aby se za zdi věznice již nikdy nevrátil. „Z celé Bible vyplývá, že církev není elitní náboženský klub, v němž je účast umožněna jen duchovně zdravým. Ježíš Kristus, v jehož jménu vedeme tuto službu, přišel, aby obvázal rány zkroušených srdcem, vyhlásil zajatcům svobodu a vězňům propuštění. Naše služba je tedy výrazem křesťanského nápravného paradigmatu společného podílení se na změnách,” uzavírá výkonná ředitelka MVS Gabriela Kabátová.

andelsky strom 5

Chcete o Vánocích přinést trochu radosti dětem, které mají mámu nebo tátu ve vězení? Staňte se dárcem vánočního dárku nebo podpořte projekt finančně. Více informací najdete zde.

 

Foto: Archiv Andělského stromu

Čtěte dále

Někteří vidí za zimní kuklou islamizaci. „Funkčnost je pro nás důležitější než předsudky,“ reaguje firma

Česká firma Crawler specializující se na kvalitní a funkční oblečení z merino vlny uvedla před Vánoci na trh novinku, Ninja kuklu. Kukla je tvarovaná tak, aby v zimním počasí spolehlivě kryla uši, spánky, dutiny i krk. Lze ji nosit i přes nos a v současné době využít jako roušku. Funkční design výrobku však kromě zájmu vzbudil i negativní pozornost. Někteří uživatelé totiž mají dojem, že kukla připomíná tradiční pokrývku muslimských žen. „Jako sorry, ale já vidím hidžáb, co nosí islámské a arabské ženy. Tohle fakt na svých dětech, a priori dcerách, fakt nechci,” vyjádřila se v komentářích Veronika. „Přesně, souhlas. Jako první mě napadla pomalá cílená islamizace, která s lyžařskou kuklou nemá nic společného,” souhlasil s Veronikou Miroslav. Svůj názor přidal do diskuze také Zdeněk: „To bych navlíknul na palici výrobci a poslal je okamžitě z tohoto státu do tý prde ...

Český top manažer dál velebí Ghanu. Spolu s českou ambasádou vybudovali drůbežárnu. Věnovali ji uprchlíkům

Českého top manažera před několika lety vyhoření i zdravotní problémy přivedly k razantní proměně životního stylu. Vedle práce pro korporace se rozhodl své vydělané peníze investovat do bohulibých projektů v západoafrické Ghaně, která ho kdysi při dovolené učarovala. Tím posledním je vybudování drůbeží farmy v táboře pro uprchlíky ze sousedního Pobřeží slonoviny, která jim zajistí stabilní přijem a pomůže i místním podnikatelům v přístupu ke kvalitnímu masu.

Lukáš Houdek 20. 12. 2020

„Byl to osud. Můj život je tu plný,“ říká Vishwanatan, sociální pracovník, který na Ostravsku pracuje s Romy

Je to právě 30 let, co žije Ind Kumar Vishwanathan v Česku a zakládá zde komunitní projekty. Ještě jako učitel fyziky spoluzakládal Anglicko-české gymnázium v Olomouci. Když vypravil do světa první maturanty, postihly Česko v roce 1997 ničivé povodně a on přesídlil do unimobuňky k vystěhovaným Romům v Ostravě. Během prvního půl roku jejich děti přešly ze zvláštní školy na klasickou základku a Viswanathan od učitelství k sociální práci. Přes 20 let bojuje o bývalou hornickou osadu Bedřiška, 18 let je součástí Vesničky soužití a 15 let podporuje v úsilí o odškodnění nuceně sterilizovaných romských žen. Jeho mottem je participace, inspirací slavná esej Václava Havla Moc bezmocných a snem proměna Bedřišky na sociální bytové družstvo.

Kateřina Čopjaková 18. 12. 2020

Vzepřela se rodině. Odmítla domluvený sňatek a vystudovala vysokou. „Matka mě vyhodila z domu,“ říká

Pětadvacetiletá Falatka Biháriová je olašská Romka. Matka ji chtěla podle zvyklostí některých olašských Romů v 17 letech provdat za Falatčina o dva roky staršího bratrance, s nímž se znala od dětství, to však Falatka odmítla. „Nelíbilo se mi, že bych si měla vzít někoho z rodiny. Navíc jsem nechtěla být služkou, uklízet, vařit a starat se o manžela, vydělávat peníze. Chtěla jsem žít svůj život a svůj sen, tedy vystudovat vysokou školu a učit se jazyky, aby ze mě něco bylo,“ vysvětluje Falatka, proč se vzepřela rodině a odmítla svatbu. „Za to, že jsem zostudila svoji rodinu, mě matka vyhodila z domu.“

Kateřina Gamal Richterová 16. 12. 2020

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.