Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Děti odsouzených patří k nejchudším. Dobrovolníci jim o Vánocích přinášejí dárky i dopisy od rodičů

 

andelsky strom big

marie skardovaMarie Škardová
Autorka

Marie Škardová (*1985) vystudovala obor Informační zdroje a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuje se informační bezpečnosti, online komunikaci a nástrojům. V HFC se věnuje sociálním sítím a ověřování hoaxů.

18
listopadu
2020

Alenka žije u své tety. Matka ji opustila a s tatínkem Pavlem, který si odpykává dvouletý trest ve vězení, má pouze telefonický kontakt. Alenka je jedním ze 30 tisíc dětí v Česku, které mají rodiče ve výkonu trestu. Tatínek jí chybí, má o něj obavy, a tak jako další děti v podobné situaci zažívá nejistotu, zda na ni rodič nezapomněl. Pavel se minulý rok obrátil na Mezinárodní vězeňské společenství, které v rámci projektu Andělský strom přináší o Vánocích dětem odsouzených rodičů dárky a ujištění, že na ně táta nebo máma myslí, i když s nimi nemůže být. „Po Vánocích nám Pavel poslal dopis, ve kterém popisoval, jak moc pro něj znamená, že jeho dcera mohla dostat dárek. Do telefonu mu nadšeně popisovala, jak housenka vypadá a že s ní spinká každý večer v posteli a objímá ji namísto tatínka. Pavel děkoval za to, že jsme nad ním nezlomili hůl a pomohli mu cítit se zase jako otec, který může pro své dítě něco udělat,” popsala pro HFC vedoucí projektů pro rodiny a děti odsouzených Žaneta Dvořáčková.

Osamělost a strach

„Děti nemohou za činy svých rodičů, přesto musí nést jejich důsledky,” uvádějí na webu organizátoři projektu Andělský strom. Děti vězňů patří mezi nejchudší, často se spolu s druhým rodičem dostávají do situací finanční i existenční nejistoty, mnohé z nich také vyrůstají u příbuzných nebo v dětských domovech. Pocity osamělosti a strachu se ještě více prohlubují ve vánočním čase, kdy se dítě nemůže těšit na klidné svátky v kruhu rodinném. Prožít vánoční atmosféru a radost z dárků tak dětem a jejich rodičům pomáhá Andělský strom.

andelsky strom 3

Myšlenka projektu podporujícího lidi ve výkonu trestu a jejich rodiny se zrodila v hlavě Američanky Mary Kay Beard, která byla v roce 1972 odsouzena k trestu odnětí svobody za sérii krádeží a ozbrojených loupeží. Za zdmi věznice se seznámila s osudy matek, které svým dětem o Vánocích posílaly mýdla a toaletní potřeby, což byly jediné dárky, které ve své situaci dokázaly zajistit. Tato zkušenost Mary Kay zasáhla natolik, že se po propuštění rozhodla věnovat svůj život pomoci dětem s rodiči ve výkonu trestu. Zapojila se do týmu organizace Prison Fellowship a pomohla vytvořit program Angel Tree, který za posledních 34 let poskytl dětem více než 10 milionů dárků. 

Dárky i naděje

Mary Kay zemřela před čtyřmi lety, její myšlenka však žije dál a před deseti lety se díky Mezinárodnímu vězeňskému společenství rozšířila i do České republiky. Pracovníci projektu a dobrovolníci dnes oslovují věznice a vyhledávají odsouzené, kteří nemají finanční či jiné možnosti obdarovat své potomky vánočním darem. Poté kontaktují rodiny odsouzených s cílem zjistit aktuální přání a potřeby dětí. Vytoužené dárky, které financují a připravují dobrovolníci z celé republiky, jsou pak do rodiny zaslány spolu s dopisem rodiče. 

andelsky strom 1

„Před pár dny jsem měl návštěvu, na kterou přijela má družka a mé dvě úžasné děti, které spolu máme. Abych řekl pravdu, tak celá tato návštěva byla taková jiná, spokojenější. Řekla mi, že jí volala nějaká hodná paní z vaší organizace a ptala se, co by si přála pro děti k Vánocům. Také mi má družka řekla, že celý tento hovor nejprve brala jako žert, protože si myslela, že si z ní někdo pouze hloupě vystřelil. Ale když jí pak přišel poukaz na velké balení plen a pak ještě jeden dárek, pro našeho staršího syna, tak se štěstím rozplakala,” napsal po minulých Vánocích do Andělského stromu jeden z odsouzených otců, kterému se prozatím ve věznici nepodařilo sehnat práci, díky které by mohl rodinu finančně podpořit. „Chci vám hlavně poděkovat za vaši dobrosrdečnost a ochotu, protože díky vašemu šlechetnému jednání jste učinili šťastnými minimálně dvě osoby, moji družku a mého čtyřletého syna,” dodal.

andelsky strom 2

Nezištná pomoc dárce výrazně pomohla také Romaně, která se ze zoufalosti kvůli narůstajícím dluhům uchýlila ke krádežím, což ji dovedlo až do vězení. V žádosti o dárek z Andělského stromu poprosila o zimní bundu pro dceru, která zůstala doma sama s tatínkem v invalidním důchodu. Dárce k zimní bundě přidal i další drobnosti a rodinu podpořil také po návratu Romany, která se díky podpoře pomalu dostává z dluhové pasti.

Nový start

Mezinárodní vězeňské společenství vloni potěšilo dárkem a dopisem od rodiče téměř třináct set dětí. Tím však podpora rodin v této náročné životní situaci nekončí. V létě proběhl v pořadí již čtvrtý Andělský kemp, letní tábor pro děti s odsouzeným rodičem, jejichž opatrovníci si nemohou tuto aktivitu finančně dovolit. „Na Andělském kempu mohou být ,zase dětmi’. Mohou zde sportovat, bavit se, hrát hry nebo sdílet své starosti v bezpečném prostředí, kde je nikdo neodsuzuje a nesměje se jim proto, že je rodič v kriminále,” popisují organizátoři.

andelsky strom 4

Společenství věnuje pozornost také rodičům ve výkonu trestu s cílem propuštěným poskytnout potřebnou pomoc s návratem do rodiny a společnosti, s hledáním práce i plněním veškerých povinností. Mentor si s odsouzeným vytváří vztah již v době výkonu trestu a pomáhá mu po propuštění vytvořit takové životní podmínky, aby se za zdi věznice již nikdy nevrátil. „Z celé Bible vyplývá, že církev není elitní náboženský klub, v němž je účast umožněna jen duchovně zdravým. Ježíš Kristus, v jehož jménu vedeme tuto službu, přišel, aby obvázal rány zkroušených srdcem, vyhlásil zajatcům svobodu a vězňům propuštění. Naše služba je tedy výrazem křesťanského nápravného paradigmatu společného podílení se na změnách,” uzavírá výkonná ředitelka MVS Gabriela Kabátová.

andelsky strom 5

Chcete o Vánocích přinést trochu radosti dětem, které mají mámu nebo tátu ve vězení? Staňte se dárcem vánočního dárku nebo podpořte projekt finančně. Více informací najdete zde.

 

Foto: Archiv Andělského stromu

Čtěte dále

Přináší vhled do života člověka s těžkým hendikepem. „Největší překážkou je nevědomost,“ říká

Čtyřiadvacetiletý Ondřej Mach z Pardubic se narodil s těžkým zdravotním postižením. Kromě Robertsonova syndromu se potýká s fokomelií, trombocytopenií a problémy s termoregulací. „Je to takový zvláštní balíček, který vždycky doktory přivádí k šílenství. Mám otočené kotníky, luxaci pravé kyčle, ruce mám kratší, nenatáhnu kolena. Na hlavě mám takové propadliny. 

Marie Škardová 24. 11. 2020

„Na děti z vyloučených lokalit se zapomnělo,“ říkají učitelé. Pro žáky sami sbírají techniku pro online výuku

Základní škola náměstí 28. října v Brně vzdělává především děti ze sociokulturně vyloučených lokalit. Většina z nich nemá doma techniku, skrze kterou by se mohly účastnit online výuky nebo si stahovat výukové materiály. „S kolegy jsme si řekli, že bychom rádi zkusili zajistit techniku sami. A tak jsme oslovili známé a kamarády přes sociální sítě a začali jsme pro naše žáky sbírat zařízení,“ vypráví vyučující Lukáš Severa. Přestože se jim za pouhé tři dny sešlo na patnáct kusů elektroniky, jako jsou počítače, smartphony či tablety, dětí, které by takové zařízení potřebovaly doma, je téměř stovka.

Kateřina Gamal Richterová 23. 11. 2020

„V Brně násilí z nenávisti oficiálně neexistuje, připadám si tam jako v 90. letech,“ říká advokátka Kalibová

Advokátka Klára Kalibová z poradny pro oběti předsudečného násilí In IUSTITIA má za sebou těžký případ brutálního napadení muže arabského původu, který vznáší mnoho zneklidňujících otázek. Policie měla k dispozici videozáznam napadení, přesto veřejnost požádala o pomoc až několik měsíců po činu. Pachatelem je vyhlášený neonacista s bohatým trestním rejstříkem, přesto soud uvěřil jemu a jeho kamarádům, že se nejednalo o rasistický útok. Proč se v Brně daří krajně pravicové scéně? Ptali jsme se expertky, která hate crime a extremismus v Česku sleduje posledních šestnáct let.

Kateřina Čopjaková 20. 11. 2020

Vtíravé myšlenky na smrt rodičů. I to je obsedantně kompulzivní porucha. Vychází atlas duševního zdraví

„Magdalena mluví o životě s bipolární afektivní poruchou, Jana vypráví, jak zvládá hraniční poruchu osobnosti a Lada popisuje život s poruchou příjmu potravy. Jeden velmi speciální příběh je rozhovor s paní Marií, která přichází o paměť, má demenci. Ten je záměrně ponechaný v původním znění. Ukazuje, jak zásadní pro nás lidi paměť je a jak na to v běhu dní asi trochu ,zapomínáme',“ popisuje Jiří Pasz, fotograf a dokumentarista, obsah knihy Normální šílenství, kterou napsal společně s psycholožkou a neurovědkyní Adélou Plechatou. Popularizační kniha o duševním zdraví vchází do prodeje.

Kateřina Gamal Richterová 19. 11. 2020

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.