Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Analýza: Valí se na nás hordy verbeže, negrů a primitivů

 

buzz novy

zavoralPetr Zavoral
Autor

Jednatel společností Yeseter Now a Yeseter Technologies zabývajících se sociálními médii. Dříve pracoval ve společnostech SAP, Oracle, SAS Insitute nebo KPMG v tuzemsku i v zahraničí.

29
července
2015

Další z reportů týkajících se monitoringu projevů nenávisti na tuzemském webu se zaměřuje na problematiku běženců proudících do Evropy z afrických a dalších zemí, kde jsou v přímém ohrožení ze strany radikálů Islámského státu. Uprchlická vlna vyvolala na domácím webu stejně nadstandardní objem negativní komunikace jako pařížské atentáty v redakci Charlie Hebdo z ledna letošního roku. Z pohledu internetového buzzu, počtu prokliků a ostatních marketingově obchodních atributů lze konstatovat, že pokud bychom neměli běžence, museli bychom si je sami vymyslet. Nastolili totiž společné téma, kterému, jak by se mohlo zdát, všichni rozumí a mají potřebu se k němu vyjádřit, protože ohrožuje nás všechny a nejen dnes, ale hlavně do budoucna. A to jak zvnějšku, tak i z pohledu dalšího vývoje naší domácí politiky.

Opět se potvrzuje, že pokud dojde k nárůstu nenávisti proti jedné konkrétní skupině, svezou se s ní i další skupiny s podobným potenciálem k nenávisti ze strany veřejnosti (např. Romové, židé, homosexuálové). Proto by skutečně zodpovědní politici měli své výroky ohledně těchto témat pečlivě vážit ještě předtím, než s nimi seznámí širokou veřejnost. Ukazuje se totiž, že vyjádření politiků mají poměrně velký potenciál, ať už negativní tak pozitivní. Nemohou se proto ani skrývat a dělat, jakoby se nic nedělo. V rámci reportu jsme připravili žebříček popularity domácích politiků na tuzemském webu související s uprchlíky.

Ukazuje se rovněž, jak moc jsou důležitá vyjádření místních politiků, která tato zpráva dále rozebírá.

Poslední dobou v internetovém prostoru přibývají propagandistické servery a stránky uvedené v závěru, jejichž jediným cílem se zdá být šíření nenávisti vůči Evropské unii a Spojeným státům a jejich čelním představitelům. Zároveň vesměs ty samé zdroje oslavují slovanství, panslavizmus, ruskou politiku a prezidenta Putina. Proto je otázkou, do jaké míry se u uprchlíků ztotožňuje veřejný diskurz na webu se skutečností. Anebo se tu zopakuje letošní situace s průjezdem konvoje americké armády po našem území, kdy to na webu právě díky těmto zdrojům či autorským profilům v různých internetových diskuzích vypadalo, že se celý český národ semkne v jednom šiku k obraně proti průjezdu nenáviděných imperialistů, aby skutečnost byla nakonec zcela opačná?

Nůžky mezi názory na webu a realitou běžného života se u tématu imigrace silně rozevírají. Webový prostor je zaplavený donedávna neznámými servery, které se snaží, včetně svých umělých diskutérských profilů, dostat do role opinion makerů tuzemského veřejného mínění. Pokud totiž někdo založí facebookový profil pouze proto, aby ukázal, že je sympatizant Tomia Okamury, hnutí Islám v ČR nechceme nebo serveru Sputniknews.com a další osobní obsah, kromě lajkování článků AE News, takové stránce úplně chybí, těžko lze předpokládat, že se jedná o normální stránku řadového občana, který se rozhodl sdílet své soukromí s přáteli na sociální síti.

Ze zjištění jasně vyplývá, že nárůst objemu komunikace kolem uprchlíků nemusí nutně souviset s komunikací týkající se islámu a muslimů. To však nic nemění na celkově negativním sentimentu týkajícím se daného tématu. Válečný uprchlík by podle tuzemského webu měl primárně být žena, dítě nebo stařec. Muž v produktivním věku má mít zbraň v ruce a snažit se bojovat za svou zemi. 

Rozbor veřejného diskurzu

Přes sto čtyřicet sedm tisíc příspěvků vygenerovaných na téma imigrace v květnu a červnu 2015 na sociálních sítích je srovnatelných s jiným astronomickým číslem - sto padesáti čtyř tisíci komentářů v lednu a únoru vyvolaných atentáty v redakci pařížského satirického časopisu. Uprchlický buzz s sebou standardně přinsl i mírně zvýšenou komunikaci kolem Romů a opět podstatněji zvýšenou komunikaci týkající se muslimů. Na druhou stranu je z grafu patrný propastný rozdíl v počtu příspěvků (přes 80 tisíc) mezi tématem imigrantů a tématem týkajících se muslimů. Jinými slovy, více než 55 procent komentářů zaměřených na uprchlíky se nezabývalo muslimským světem.

obr1

Veřejný diskurz lze rozdělit do tří základních směrů. Část diskutujících (30 %), která se nezatěžuje zbytečnými podrobnostmi, má tendenci házet do jednoho pytle imigranty z Afriky i z Blízkého východu. Druhá část (45 %) nějakým způsobem akcentuje rozdíl mezi uprchlíkem z válečné oblasti a ekonomickou migrací, ale částečně i proto, aby ji rovnou nebylo možné označit za rasistickou. I toto rozlišení je ovšem víceméně negativní a ze tří čtvrtin takových zmínek je znát, že by dotyčný nejraději neviděl žádného cizince, když už to ale musí být, tak jedině válečného uprchlíka křesťanského vyznání a to jen na chvíli, nejlépe někde v táboře za drátem. Pro typického diskutujícího je přijatelný pouze někdo, kdo se v roztrhaných šatech dobelhá do nejbližšího „bezpečného“ státu a tam pokorně posečká na to, až mu někdo hodí od stolu kus chleba. Třetí, nejméně zastoupená část buzzu (25 %) je buď bez předsudků vůči imigrantům, anebo programově odsuzuje rasismus.

obr2

obr3

Z grafu je patrné, že buzz týkající se imigrantů a muslimů v podstatě jde od počátku května ruku v ruce až do 13. června, kdy komunikace ohledně uprchlíků začala prudce stoupat ke svému maximu 16. června. To způsobilo několik hlavních zpráv, které následně vyvolaly poprask na sociálních sítích. Zde jsou uvedeny podle jejich důležitosti:

 • Předseda KDU-ČSL Bělobrádek oznámil, že ČR může ročně přijmout přes tisíc uprchlíků
 • Itálie nezvládá nápor uprchlíků a hrozí EU, že jim začne rozdávat víza do Schengenu
 • Evropa z kamionu: Reportér iDnes.cz dorazil do francouzského Calais, kde uviděl létat kameny
 • Na řeckém ostrově Lesbos demonstrují uprchlíci z Iráku a Sýrie
 • Premiér Sobotka prohlásil, že sociálním systémům v EU hrozí kolaps a odmítl kvóty
 • Maďarsko se mění v pevnost s plotem proti uprchlíkům

Na dalším obrázku je vizualizace těchto zpráv podle objemu komunikace.

obr4

Prohlášení místopředsedy vlády Bělobrádka bylo v tomto ohledu jedním z mála těch nepopulistických, která jsme od našich politiků mohli v posledních týdnech a měsících slyšet. Reakce veřejnosti posuzovaná sentimentem zmínek nebyla sice nejpříznivější, nicméně zhruba 17 procent těch kladných je rozhodně víc, než u nás představuje voličská základna KDU-ČSL.

Komunikace v souvislosti s muslimy se pohybovala ve svých mezích až do 26. června, kdy zaznamenala prudký nárůst a poskočila trendově společně s uprchlickým buzzem. Spouštěčem tu byly dvě zprávy, jednak ta o teroristickém útoku na továrnu ve Francii s uřezanou lidskou hlavou a vlajkou islamistů zanechanými na místě činu, jednak výrok prezidenta Zemana, že má zprávy o verbování islamistů v Česku. Tento trend se zopakoval o tři dny později, kdy nárůst komunikace byl způsoben kritickou reakcí muslimů na projev prezidenta republiky a prohlášením britského premiéra Camerona o dalších útocích chystaných islamisty. Graf v časovém intervalu dní od 16. do 26. června rovněž demonstruje (plochou mezi červenou a modrou křivkou), že existuje velký díl uprchlické komunikace s nemuslimskou tematikou.

Také se objevují názory, že válečný uprchlík (Afghánistán, Irák, Sýrie) má být primárně žena, dítě nebo stařec. Muž v produktivním věku má mít zbraň v ruce a snažit se bojovat za svou zemi, zřejmě tu vycházíme z vlastních národních zkušeností. Zejména u Sýrie, kde občanská válka nemá jenom dvě strany konfliktu, je to dost rozporuplný názor, protože už nikdo nedodá, za koho by měl v občanské válce syrský utečenec vlastně bojovat.

obr5

 

Váleční uprchlíci ze Sýrie, Iráku, Afghánistánu a Somálska jsou zatracováni v momentě, kdy odmítají zůstat např. v Rumunsku a snaží se dostat do Británie. Paradoxní je to v momentě, kdy jim de facto ti samí lidé spílají za to, že nebudou pracovat a odmítají připustit, že tito lidé se snaží dostat tam, kde mají pocit, že mají nějakou šanci na uplatnění či život mezi krajany.

Jakéhokoliv migranta diskvalifikuje vlastnictví mobilního telefonu, slušného oblečení či pár pořádných bot, respektive ho to řadí mezi ekonomické migranty a neřeší se podobnost s naší společností, kde i sociálně slabší často snadněji dosáhnou na spotřební elektroniku než na slušné bydlení. Takoví jsou automaticky bráni jako parazité, kteří hodlají zneužívat sociální systém vybraných států.

Sentiment vybraných skupin

Tři čtvrtiny imigrantského buzzu jsou negativní. Lze říci až velmi negativní. V takových příspěvcích se to negry a opicemi jenom hemží. Nejvyšší míru negativních nálad ale na internetu stále a dlouhodobě nesou Romové, kterých se na rozdíl od běženců nebo muslimů málokdo zastane. Jedinou pozitivnější zprávou, pokud je to tak možné vyjádřit, je, že negativita nálad vůči imigrantům a muslimům je silnější, než je tomu u Romů. Opět se potvrzuje pravidlo, že pokud dojde k nárůstu nenávisti proti jedné konkrétní skupině, svezou se s ní i další skupiny s podobným potenciálem k nenávisti ze strany veřejnosti. Proto by například zodpovědní politici měli své výroky ohledně takových témat vážit ještě předtím, než s nimi seznámí své spoluobčany.

 

obr6

Další dva graf vizualizuje četnost negativních slov nejčastěji označujících uprchlíka. 

obr7

Celkový cloud k problematice uprchlíků z letošního dubna a května na domácím webu:

uprchlici cloud

Uprchlíci a média

Mainstreamová média se až na výjimky příliš nesnaží kultivovat veřejný diskurz, ale spíše podporují panické reakce. Je to začarovaný kruh - čím víc se o tom píše, tím větší hysterie mezi lidmi, tím více prokliků a čtenost jde nahoru. Hlavně množstvím článků a snahou udělat příběh z každé banality stran migrantů, takže čtenáři musejí mít pocit, že se neděje nic jiného, než že se na nás řítí hordy Somálců. Druhou variantou je zpravodajství o tom, jak u nás žije pár desítek běženců v záchytných centrech, které živíme, byť oni sami de facto nic moc dělat nemohou.

obr8

Samostatnou kapitolou jsou blogeři. Například na iDnes.cz: Gardavský, Rogozov, Hrindová, Konvička, Lhoťan, Vojteková, Lelek a další – kteří na svých blozích publikují podjaté texty, v některých případech založené na hoaxech nebo jiných smyšlených informacích. Tím jednoznačně porušují místní kodex blogera, ale přesto zde publikují. Rozebírat jejich jednotlivá prohlášení přesahuje rámec studie, celkové vyznění jejich blogů však podněcuje k nenávisti vůči uprchlíkům, muslimům a dalším skupinám. Internet je sice pro všechny, ale skutečnost, že si takové autory ve své stáji drží redakce právě  iDnes,  je poněkud překvapivá. Jiným případem překračování kodexu blogera na tomto serveru je blog Hatema Berrezougy, jehož blogy nedisponují černobílým viděním, jako u některých výše jmenovaných, ale některé jeho blogposty se nesou v duchu generalizace nebo zesměšňování Arabů a muslimů (např. každá druhá turistka v Saudské Arábii je, ať už ve společnosti  přítele nebo manžela,  osahávána či sexuálně obtěžována Arabem - více zde). Ty pak jsou v některých případech zneužívány protiislámskými skupinami k šíření strachu a nenávisti proti muslimům jako celku.

Například Vladislav Rogoznov, doktor z pražského IKEMu, syn ruského chirurga, který si vlastními silami v roce 1961 na Antarktidě vyoperoval apendix, odešel do Británie v roce 2005. Českým návštěvníkům webu je znám ze svých recyklovaných článků o islamizaci Velké Británie na serverech: Lidovky.cz (blog zrušen), iDnes.cz, České nezávislé zpravodajství, svobodnenoviny.eu, Pravý prostor, Nová republika nebo AstroLife.cz.

Uprchlíci a domácí politika

Tuzemská politická reprezentace je podle průzkumu na webu a sociálních sítích v oblasti problematiky týkající se uprchlíků dosti bezradná, bez vlastního názoru a lidem zhusta oportunisticky předkládá to, co chtějí slyšet. Nejvíce pozornosti na sebe přirozeně strhávají ti, kteří předkládají jednoduchá řešení korespondující s nepřijímáním uprchlíků, zvýšenou ostrahou státních hranic, odsuzováním islámu jako takového apod.

Podle serveru České televize u nás letos v květnu žádalo o azyl 679 běženců, zatímco v roce 2001 jich bylo přes 18 tisíc, tudíž 27x víc, a ještě v roce 2003 to bylo 11 tisíc žádostí.

Středoví politici v ČR nejsou ochotni téma uchopit a přijít s nějakou srozumitelnou vizí. Prezident vyslovuje jednoduché bonmoty, na druhou stranu navrhoval např. poslat polní nemocnici do Jordánska. Premiér Sobotka s ministrem financí Babišem se tématu raději vyhýbají, resp. rozhodně sami nepřicházejí s nějakou vizí. Nejprve chtěli kvóty, pak přišli s nápadem táborů zřizovaných EU, které by ale byly v Africe.

Předseda ODS odmítá případné kvóty jako porušení suverenity a diktát Bruselu. Poslankyně ODS Černochová neváhá vyjít do ulic společně s aktivisty z hnutí Islám v ČR nechceme a imigraci přirovnává k vylodění v Normandii. Oba potom zdůrazňují zradu, kterou se údajně na občanech provinila vládní koalice svou snahou domluvit se s Evropskou unií. Společně s místopředsedou TOP 09 Kalouskem kritizují vládní neřešení problému, sami ale rovněž nepřišli s vlastními návrhy řešení. Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg zmiňuje, že pokud nám bylo v minulosti opakovaně pomáháno, měli bychom se snažit tuto pomoc začít vracet.

Pánové Okamura a Konvička zatím podle průzkumu webu jasnou vizi nemají. Stále ale hlasitě opakují, že k nám nikdo nesmí, že islám je dílo pekla a oba se modlí, aby ten strach lidem vydržel do voleb. Jsou to klasické dva projekty s jedním protestním tématem a populistickým stylem, mají ale šanci bodovat podobně jako se to děje v Nizozemí, Maďarsku nebo Dánsku.

Nejspíš se jim to podaří na sítích, kde mezi sebou lidé aktivně sdílejí nejrůznější neověřené zprávy z nedůvěryhodných webů, které je utvrzují v jejich pohledu na věc. Ti si potom sami od sebe začínají propojovat hrozbu teroristických útoků s „přílivem” uprchlíků, i když tam žádná jednoduchá korelace není a ani nikdy nebyla. Co skutečně v současné chvíli a nejenom ve webovém prostředí chybí, je informovanost – co se s běženci právě děje, jaké jsou skutečné důvody jejich migrace, na co mají nárok, co se s nimi bude dít po (ne)udělení azylu. Právě tato neinformovanost je příčinou vášní.

Všichni čeští představitelé unisono hovoří (více či méně skrytě) o reexportu problému imigrace do Afriky, na Blízký východ nebo do západní Evropy. Úplně chybí snaha o vysvětlování a zklidňování této složité mezinárodní situace. Současný stav podle nich rovněž nelze srovnávat s emigračními vlnami ze socialistického Československa, protože od nás odcházeli pouze výjimeční jedinci, kteří byli pro hostitelské země vždy přínosem.

Často to vypadá tak, že tuzemští politici se pouze snaží zachytit signály přicházející z většinové veřejnosti a svézt se pak na vlně jejich nálad, zejména za účelem svých vlastních politických cílů a ambicí. Xenofobní šíření extrémních protimuslimských nálad od politiků typu Tomia Okamury nebo aktivisty Martina Konvičky se však bohužel nijak neliší od názorů hlavy státu. Těmto patří i nejvyšší objem komunikace – s jedinou výjimkou předsedy vlády. Velmi překvapuje i vysoký objem diskuzí kolem postavy Adama Bartoše, člověka, který popírá holocaust, vede seznamy židů a USA považuje za příčinu veškerého zla.

obr9

Pokud seřadíme tyto osobnosti podle indexu popularity, který dává do poměru celkový objem komunikace dané osoby s jejím kladným sentimentem, potom dostáváme další obrázek – jakýsi žebříček popularity související s uprchlíky na tuzemském webu.

obr10

Politické strany jsou s tématem uprchlíků spojovány méně než jejich předsedové či mluvící hlavy. Komunikace týkající se politických subjektů tu příliš nekoresponduje s žebříčkem osobností. Například komunistická strana je poměrně vysoko, zatímco její představitelé se k tématu vyjadřují velmi sporadicky. Opačně je tomu u ANO, které je celkem neviditelné, a k uprchlíkům se vyjadřuje výhradně předseda Babiš. Vedení patří iniciativě IVČRN, kterou pochválila i hlava státu a její předseda Martin Konvička se rozhodl vstoupit do české politiky s Blokem proti islámu.

obr11

Sedmdesát procent veškeré komunikace patřilo opozičním stranám a hnutím, vládní koalici pouhých 30 procent celkového buzzu.

Nejčastější hoaxy

Většinou tyto zprávy začínají formulkou: Nejsem žádný pravicový ani jiný extremista, ale… nebo: Nejsem žádný rasista a mám přátele všech druhů barvy pleti, ale… Z úsporných důvodů zde uvádíme pouze názvy častých hoaxů.

 • Takzvaní uprchlíci
 • Trojští koně cválají do Evropy
 • Muslimové mají sex s dětmi, pedofilie je tolerována
 • Ničení křesťanských symbolů a zákazy křesťanských křížů
 • Vánoční strom v Bruselu
 • Pálení křesťanů
 • Muslimům je povoleno lhát bezvěrcům
 • Arabské státy posílají do Evropy kriminálníky a blázny
 • Šaría, právní systém povinný pro každého muslima
 • Za pár let budete naši otroci, křičeli muslimové v Olomouci
 • Na nádraží v Olomouci se objevují desítky běženců
 • Tisíce uprchlíků mění malebný turistický ostrov Kos k nepoznání
 • Běženci znásilnili Evropanku
 • Uprchlík z Afriky v Praze brutálně znásilnil a zavraždil sedmiletou holčičku
 • Tresty za antiislámské názory připravují USA a EU

Velmi často u nás s oblibou kolují hoaxy týkající se muslimů ve Velké Británii.

 • Zákaz vyvěšování anglické vlajky
 • Anglická vlajka jako symbol rasismu
 • Nejčastějším chlapeckým jménem ve Velké Británii je Mohamed
 • Chirurgička v burce
 • Znásilňování nemuslimských dětí přímo na ulicích
 • Teror v muslimských školách
 • Ze školních jídelen v Británii mizí vepřové
 • Diskriminace nemuslimských škol
 • S nepřizpůsobivými muslimy nelze už nic dělat
 • Británie bude muslimská i s královskou rodinou
 • Za dvacet let bude Británie muslimskou zemí
 • Stará dobrá Anglie umírá v přímém přenosu
 • Islamizmu ustupují vrcholoví politici i arcibiskup z Canterbury
 • Politické strany se bojí, zánik Británie je nevyhnutelný
 • Zahalených je víc než prostovlasých, modlení na ručníku nepřekvapí
 • Zákaz nošení bikin
 • Muslimská média vyzývají k nesnášenlivosti
 • Rozhlasové vysílání v Británii je v područí islamistů
 • Televizní vysílání konvertuje k islámu
 • Všichni musí vědět, kde je mešita
 • Všichni budou muset konvertovat na islám
 • Drogové dealerství řízené z Pákistánu
 • Povinné zahalování hlavy i pro Angličany
 • Policisté raději zaplatí pokutu za muslima
 • Lidé se bojí slavit Vánoce a ctít tradice
 • Pakistánská dovolená přímo v Anglii
 • Muslimka vyhodila rodiče z autobusu kvůli prasátku Pepině
 • V ČR to bude stejné jako v Anglii
 • Filmová komedie o vraždění lidí – Čtyři lvi

Propagandistické servery a webové stránky

V tuzemském webovém prostoru existuje celá řada zpravodajských a názorových serverů, častokrát dosti podezřelého původu, zastávajících poměrně svérázné ideologie a šířících výšeuvedené a jim podobné hoaxy. Kromě toho, že se tu odehrávají i velmi svérázné diskuze, jsou zhusta odkazovány – většinou nepravými facebookovými profily - na sociálních sítích.

Tyto servery a stránky, většinou na Facebooku, mají některé společné charakteristiky:

 • katastrofické zpravodajství týkající se imigrace do Evropy
 • patologický odpor k muslimům
 • šíření nenávisti vůči USA a jejich zesměšňování
 • šíření nenávisti vůči EU a její zesměšňování
 • nekritický obdiv k Rusku
 • nekritický obdiv k prezidentu Putinovi
 • nenávistný vztah k pravdoláskařům a Václavu Havlovi
 • odpor vůči multikulturalismu
 • apoteóza slovanství a panslavismu
 • vyzdvihování národa

Co mají společné všechny tyto zdroje je fanatismus nepřipouštějící jiný názor. Tedy přesně to, co vyčítají druhé straně. Jinými slovy, odpůrci islamismu zastávají stejně nekompromisní postoje a stanoviska jako radikálové IS. Na rozdíl od nich však zatím nepřistoupili k fyzickému násilí.

K uprchlické otázce se staví jako ke komplotu Spojených států a EU. Jde tady podle nich o cílenou islamizaci evropského kontinentu, který je díky svým demokratickým postojům a politicky korektním přístupům své bruselské reprezentace v současnosti velmi slabý až zhýčkaný. Zdůrazňují lásku k národu a zachování jeho etnické čistoty. Až na neonacistické servery typu Generace Identity velmi silně inklinují k Rusku a jejímu vůdci prezidentu Putinovi, oslavují slovanství a panslavismus jako důkaz toho, že patříme do ruské sféry vlivu, ne do Evropské unie. Stejně jako zbožňují Rusko, tak zase nenávidí vše americké. Posledních pětadvacet let vývoje naší společnosti nastolených americkými imperialisty a jejich slouhou Havlem byl hrubý omyl a je potřeba vrátit se před rok 1989.

Českoslovenští vojáci v záloze proti válce plánované velením NATO
https://www.facebook.com/groups/848441708527635/

Vojáky NATO v České Republice nechceme
https://www.facebook.com/stopnatovcr?pnref=lhc 

Slobodné médiá
https://www.facebook.com/pages/Slobodné-médiá/298332340268062 

Vojnové Slovensko
https://www.facebook.com/VojnoveSlovensko 

Šáša Krastovsky
https://www.facebook.com/sasa.krastovski 

Stop multikulturním hnutím a organizacím!
https://www.facebook.com/StopMultikulti 

Generace-Identity
https://www.facebook.com/GeneraceIdentity

Generace-Identity-Severní Čechy
https://www.facebook.com/GeneraceIDSeverniCechy 

Generace-Identity-Východ
https://www.facebook.com/pages/Generace-Identity-Východ/312568335550503 

Generace-Identity-Ostrava
https://www.facebook.com/pages/Generace-Identity-Ostrava/161798170677119 

Generace-Identity-Brno
https://www.facebook.com/pages/Generace-Identity-Brno/1399764793585420 

 

Zajímají vás metody, jak měříme? Jejich popis najdete ZDE.

Čtěte dále

Výzkum: Nové formy lichvy a zadlužení

Velkou pozornost médií i běžné populace přitahují projevy a dopady sociálního vyloučení značné části české populace, přesných dat týkajících se jeho příčin a skutečného stavu však stále není dostatek. V rámci projektu Kampaň proti rasismu a násilí z nenávisti proto byly realizovány dva výzkumy, které se týkají dosud nejméně probádaných témat - vnitřní migrace a lichvy či nových forem zadlužení v sociálně vyloučených lokalitách.


Nikola Křístek 29. 4. 2017

Výzkum: Migrace sociálně vyloučených a sociálním vyloučením ohrožených obyvatel ČR

O životě v sociálně vyloučených lokalitách panuje řada mýtů, přesný a aktualizovaný popis reality však často postrádáme. Jedním ze základních, přesto nepříliš probádaných témat týkajících se sociálního vyloučení, je problematika bydlení, respektive stěhování obyvatel sociálně vyloučených lokalit. V letech 2015 a 2016 v rámci vládního projektu Kampaň proti rasismu a násilí z nenávisti tzv. vnitřní migraci mapovala nezávislá výzkumná agentura. 


Roman Matoušek 30. 4. 2017

Tereza Růžičková: Jak přemoci svěrací kazajku v hlavě

Tereza Růžičková je mladá, inteligentní, úspěšná žena. Studuje na Oxfordu. Založila hnutí Nevypusť duši. Všechno v jejím životě klape, až na jedinou věc. Tereza má těžko zvladatelné úzkosti a návaly paniky. Jak jde dohromady mládí, úspěch a duševní nemoc?


Jiří Pasz 28. 4. 2017

Petr Eisner: Sexualita lidí s postižením je stále tabu

Mají hendikepovaní sexuální potřeby? Jaká je jejich startovní čára při navazování citových i sexuálních vztahů? Jsou na řešení sexuálních potřeb připravena zařízení, ve kterých někteří žijí, případně rodiče? Proč se o sexualitě hendikepovaných příliš nemluví? A o čem přesně je sexuální asistence? I o tom v následujícím rozhovoru mluví Petr Eisner. V oblasti práce s lidmi s hendikepem se pohybuje už sedmnáct let. Poslední roky se specializuje zejména na vzdělávání pracovníků v sociálních službách v oblasti sexuality lidí s hendikepem. Vedle dalších snímků a publikací je spoluautorem úspěšného animovaného filmu O sexu.


Lukáš Houdek 26. 4. 2017

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.