Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Otevřená snídaně již 20. prosince online na Zoomu!

 

snidane listopad 2017 big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture

9
prosince
2019

V neděli 20. prosince od 9:30 proběhne již tradiční Otevřená snídaně. Ta se z důvodu pandemie již rok nekonala, proto jsme se i na přání mnohých pravidelných návštěvníků rozhodli snídani i v této složité době uspořádat - alespoň online! Připraven je pro vás také bohatý program. Vstup zdarma.

 F5A0535

Přijďte se seznámit, potkat staré přátele a začít den příjemným posezením nad čajem a kávou s lidmi nejrůznějšího původu i náboženského vyznání. Připravte své oblíbené jídlo a podělte se o recept s ostatními. Tentokrát můžete zůstat ve svých domácích papučích a županech a připojit se k nám prostřednictvím aplikace Zoom.

4

Ze svých domovů se k nám připojí také například Pavlína Matiová, která zazpívá vánoční i romské skladby v kytarovém doprovodu Romana Zorby Horvátha. Jeden z oblíbených receptů nás přímo ze své kuchyně naučí vařit Chili Ta známá z reality show MasterChef. Před snídaní ve FB události zveřejníme její recept, abyste si mohli předem zajistit potřebné suroviny a pochutinu uvařili u sebe doma spolu s Chili. O zábavu se pak postará také stand-up komik Tigran Hovakimyan s manželkou Alinou.

 

Vaříme s Chili!

Proto, abyste mohli vařit live společně s Chili oblíbený pokrm Shakshuka, budete potřebovat pár ingrediencí: jedna velká cibule, 3 středně velká rajčata a nebo plechovka rajčat, 1 sladká červená paprika, 1 lžíce drceného římského kmínu, koření paprika, 2 lžíce rajčatového protlaku, lžička třtinového cukru, sýr feta, čerstvý koriandr, vajíčka, olivový olej, sůl a pepř, kváskový chléb nebo ciabatta. Přísady doporučujeme připravit předem, abyste společné vaření s Chili stíhali.

 

Chili kuchyn

V průběhu online snídaně budete mít možnost jak sledovat připravený program, tak pozdravit ostatní spolustolovníky, podělit se o vlastní recepty, nebo přispět nějakou kulturní či cooking vložkou.

5

Na Otevřenou snídani se v neděli 20. prosince v 9:30 přihlaste jednoduše ZDE, moderátoři vás na akci vpustí a vy se na ní budete moct aktivně podílet. Snídaně současně bude streamována na naší facebookové stránce. Otevřená snídaně probíhá ve spolupráci s organizací ARA ART.

Foto: Lukáš Houdek

Čtěte dále

Někteří vidí za zimní kuklou islamizaci. „Funkčnost je pro nás důležitější než předsudky,“ reaguje firma

Česká firma Crawler specializující se na kvalitní a funkční oblečení z merino vlny uvedla před Vánoci na trh novinku, Ninja kuklu. Kukla je tvarovaná tak, aby v zimním počasí spolehlivě kryla uši, spánky, dutiny i krk. Lze ji nosit i přes nos a v současné době využít jako roušku. Funkční design výrobku však kromě zájmu vzbudil i negativní pozornost. Někteří uživatelé totiž mají dojem, že kukla připomíná tradiční pokrývku muslimských žen. „Jako sorry, ale já vidím hidžáb, co nosí islámské a arabské ženy. Tohle fakt na svých dětech, a priori dcerách, fakt nechci,” vyjádřila se v komentářích Veronika. „Přesně, souhlas. Jako první mě napadla pomalá cílená islamizace, která s lyžařskou kuklou nemá nic společného,” souhlasil s Veronikou Miroslav. Svůj názor přidal do diskuze také Zdeněk: „To bych navlíknul na palici výrobci a poslal je okamžitě z tohoto státu do tý prde ...

Český top manažer dál velebí Ghanu. Spolu s českou ambasádou vybudovali drůbežárnu. Věnovali ji uprchlíkům

Českého top manažera před několika lety vyhoření i zdravotní problémy přivedly k razantní proměně životního stylu. Vedle práce pro korporace se rozhodl své vydělané peníze investovat do bohulibých projektů v západoafrické Ghaně, která ho kdysi při dovolené učarovala. Tím posledním je vybudování drůbeží farmy v táboře pro uprchlíky ze sousedního Pobřeží slonoviny, která jim zajistí stabilní přijem a pomůže i místním podnikatelům v přístupu ke kvalitnímu masu.

Lukáš Houdek 20. 12. 2020

„Byl to osud. Můj život je tu plný,“ říká Vishwanatan, sociální pracovník, který na Ostravsku pracuje s Romy

Je to právě 30 let, co žije Ind Kumar Vishwanathan v Česku a zakládá zde komunitní projekty. Ještě jako učitel fyziky spoluzakládal Anglicko-české gymnázium v Olomouci. Když vypravil do světa první maturanty, postihly Česko v roce 1997 ničivé povodně a on přesídlil do unimobuňky k vystěhovaným Romům v Ostravě. Během prvního půl roku jejich děti přešly ze zvláštní školy na klasickou základku a Viswanathan od učitelství k sociální práci. Přes 20 let bojuje o bývalou hornickou osadu Bedřiška, 18 let je součástí Vesničky soužití a 15 let podporuje v úsilí o odškodnění nuceně sterilizovaných romských žen. Jeho mottem je participace, inspirací slavná esej Václava Havla Moc bezmocných a snem proměna Bedřišky na sociální bytové družstvo.

Kateřina Čopjaková 18. 12. 2020

Vzepřela se rodině. Odmítla domluvený sňatek a vystudovala vysokou. „Matka mě vyhodila z domu,“ říká

Pětadvacetiletá Falatka Biháriová je olašská Romka. Matka ji chtěla podle zvyklostí některých olašských Romů v 17 letech provdat za Falatčina o dva roky staršího bratrance, s nímž se znala od dětství, to však Falatka odmítla. „Nelíbilo se mi, že bych si měla vzít někoho z rodiny. Navíc jsem nechtěla být služkou, uklízet, vařit a starat se o manžela, vydělávat peníze. Chtěla jsem žít svůj život a svůj sen, tedy vystudovat vysokou školu a učit se jazyky, aby ze mě něco bylo,“ vysvětluje Falatka, proč se vzepřela rodině a odmítla svatbu. „Za to, že jsem zostudila svoji rodinu, mě matka vyhodila z domu.“

Kateřina Gamal Richterová 16. 12. 2020

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.