Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Dokument o stáří Stopa v hlavě vstupuje do HateFree distribuce

 

stopa v hlave text big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture

14
října
2019

Dokument o stáří Stopa v hlavě, který vytvořily samy seniorky, vznikl pod režijním vedením Terezy Daniell Adámkové. Jeho cílem je otevřít chybějící společenskou diskusi o tom, za jakých podmínek senioři v Česku tráví svá poslední léta a jaká systémová opatření by aktuální stav mohla zlepšit. HateFree Culture je distribučním partnerem filmu. Provozujete zajímavý prostor a rádi byste v něm uspořádali projekci tohoto dokumentu?

Dokumentární film Stopa v hlavě vznikl ve filmové dílně pro seniory spolku Inventura. Zkoumá možnosti, jak mohou dnešní senioři prožít vysoký věk, kdy už jsou odkázáni na pomoc druhých. Obě autorky mají k tématu blízko – Jana Staňková doma pečuje o nemocnou maminku, Vlasta Křečková ve svých 70 letech řeší otázku, zda už je čas podat přihlášku do domova důchodců. Ve filmu vystupuje také vášnivá sběratelka Boženka, která chce zůstat ve svém bytě mezi oblíbenými starožitnostmi až do konce života, a 96letá paní Bagárová, která naopak dokázala udělat čáru za minulostí, rozdala svůj majetek a odešla do domova důchodců.

stopa v hlave 1

Dokumentární film, ve kterém dvě seniorské filmařky Jana (62) a Vlasta (70) se svými ručními kamerami přemýšlejí o tom, jak se život starého člověka promění, když začne být závislý na druhých. Jaké kompromisy musí on a jeho okolí podstupovat? A je možné žít i bez velkých osobních obětí zbytku rodiny i nadále důstojně? Záměrem filmu je otevřeně a bez předsudků otevřít debatu o tom, v jakých podmínkách senioři v ČR obvykle tráví poslední léta svých životů. (Synopse)

stopa v hlave 2Pokud máte zájem film promítnout ve vašem městě nebo podniku, napište nám na info(at)hatefree.cz. Autorky filmu jej poskytly k projekci zdarma. Po filmu je vhodné navázat diskuzí na téma prožívání stáří, jíž se může zúčastnit i některá z autorek. Po akci vás požádáme o informaci o počtu diváků a divaček, kteří projekci a diskuzi navštívili, a potěší nás, pokud se s námi podělíte o jejich ohlasy.

stopa v hlave 3

Premiéra filmu se konala 1. října 2020 v pražském kině Bio Oko. 

Režie: Tereza Daniell Adámková
Námět a scénář: Vlasta Křečková, Jana Staňková, Ludmila Korálová, Ludmila Fikerová
Producenti: Inventura z.s., Tereza Daniell Adámková
Kamera: Jan Šípek
Střih: Kateřina Krutská Vrbová
Dramaturgie: Eva Dvořáková
Zvuk: Matěj Chrudina
Hudba: DOXA

stopa v hlave 4

Čtěte dále

„Zavření našich kaváren má dopad i na farmáře v kávových zemích,“ říká majitel mamacoffee

„Někteří zákazníci mají kávu spojenou s malováním obrázků do latte. Pro nás je káva nedílně spojená s jejími pěstiteli,“ začíná své vyprávění pro HFC majitel pražírny a kaváren mamacoffee, Daniel Kolský. Zakládá si především na spolupráci s farmáři, kterou označuje za DNA celé značky. „V roce 2007 jsme odjeli s batohy do Etiopie. A o rok později jsme otevřeli první vlastní kavárnu a pražírnu v Praze. Založili jsme tak jednu z prvních pražíren výběrové kávy a nejstarší férovou pražírnu ve střední Evropě,“ pokračuje. Kavárny mamacoffee patří do sítě HateFree Zone.

Kateřina Gamal Richterová 28. 10. 2020

„Řekni si o pomoc!“ vyzývají známé osobnosti i odborníci. O duševním zdraví budou diskutovat u Nuseláku

„Karel Čapek řekl, že člověk se nikdy nezbaví toho, o čem mlčí. Tedy vyřčení problému je první krok k jeho řešení a zároveň tím, že se někomu svěříme, získáme odstup,“ uvádí pro HFC Jonáš Motyčka, zakladatel projektu Správný start. Projekt, jehož hlavním cílem je poskytnout pomoc a podporu dětem opouštějícím dětské domovy, přichází s osvětovou kampaní Řekni si o pomoc týkající se duševního zdraví. Ta vyvrcholí v pátek 30. 10. diskuzí nejen s odborníky, kterou bude ve vstupech přenášet Česká tepevize.

Kateřina Gamal Richterová 27. 10. 2020

„Vytváří se pocit, že Morava je divočina plná hloupých alkoholiků v krojích,“ říká brněnský hudebník

„Nelze přehlédnout, jak se stále uměle vytváří pocit, že když jedete na Moravu, dostanete se do prostředí divočiny plné hloupých alkoholiků v krojích. Folklóreček, vínečko. Přitom je to úplný nesmysl a jasný znak diskriminace,” říká pro HFC pětadvacetiletý Petr Konečný z Brna. Morava je dle něj ve veřejném diskurzu a médiích mnohdy prezentována jako venkov, kde se nic neděje, nic hodnotného zde nevzniká a každý trochu schopný občan odtud uteče do Čech. Některé předsudky a stereotypy jsou velmi vžité a vytvářejí řevnivost především mezi Prahou a Brnem, ale i obecně mezi oblastmi Čech a Moravy. Tento rozkol bývá podporován i ve vyjádřeních některých politických představitelů.

Marie Škardová 27. 10. 2020

„Černoši už nebudou přecházet přešlapy celebrit a firem jako doposud,” říká jihoafrický PR expert

Letošní rok kromě pandemie koronaviru ovládly světové dění také protesty hnutí Black Lives Matter. Přestože započaly ve Spojených státech, přidaly se hlasy černochů napříč světem. Téma zasáhlo také do kultury nebo reklamního průmyslu. Někteří významní světoví umělci bijí na poplach v obavách o svobodu tvorby a projevu. Obávají se diktátu politické korektnosti. Larry Khumalo, pětatřicetiletý šéf PR divize renomované jihoafrické reklamní agentury Havas Johannesburg, který za svou práci obdržel řadu ocenění, jejich obavy považuje za liché. Podle něj přestali černoši přihlížet přešlapům. 

Lukáš Houdek 26. 10. 2020

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.