Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Novinářská cena 2019 pro koordinátora HFC Lukáše Houdka

 

houdek novinarska cena big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture

19
června
2019

Lukáš Houdek, koordinátor kampaně HateFree Culture, si ve středu odnesl Novinářskou cenu v kategorii audiovizuální žurnalistiky - Nejlepší reportáž za rozhlasový dokumenet Bílá nosí smrt o životních podmínkách lidí s albinismem v Ghaně. Cenu každoročně uděluje Nadace OSF. „Když mě Dan Moravec přesvědčil, abych začal točit dokumenty, přišlo mi to nepatřičné, nikdy jsem nic takového nedělal. Pak jsem se v tom ale rychle našel a začalo mě to bavit. Co se reportáže z Ghany týká, tak mě do dneška dojímá, s jakou oddaností a důvěrou mi respondenti svoje příběhy říkali,“ uvedl Houdek. Své audio dokumenty natáčí pro Český rozhlas Dvojka. Oceněný rozhlasový dokument si poslechněte ZDE.

Nadace OSF udělila ve středu večer již podesáté novinářské ceny. V každé soutěžní kategorii nominovala nezávislá porota tři autorky či autory s nejlepšími přihlášenými pracemi. Všechny příspěvky otevíraly závažná témata, která měla za uplynulý rok největší sociální dopad.

Mezi oceněnými projekty se objevil např. počin Aktuálně.cz o sebevraždách českých mužů. Novinářskou cenu v kategorii nejlepšího audio-vizuálního rozhovoru získal Martin Veselovský, který si tak drží prvenství v největším počtu obdržených novinářských cen. V kategorii psaného rozhovoru zvítězila Renata Kalenská z Deníku N s interview o sexuálních obětech kněží. Cenu Karla Havlíčka Borovského získal Ondřej Houska z Hospodářských novin, Novinářskou křepelku pak jeho kolega Lukáš Valášek ze serveru Aktuálně.cz. Mezi vítězné projekty se tak dostal např. investigativní seriál TV Seznam s názvem Ve Stínu Slunečnice, který rozpoutal debatu o kvalitě rezidenčních služeb pro seniory v České republice.

Význam oceňování kvalitní žurnalistiky je podle pořadatelů v dnešní době zcela zásadní. „Klasická média se za posledních deset hodně změnila. Klesá důvěra v tradiční média, tak klesá i jejich role ve společnosti. A paradoxně se to děje i přesto, že média pomohla k mnoha pozitivním věcem,” uvádí Robert Basch, ředitel Nadace OSF, která ocenění udílí, s tím, že je hrdý na to, jaké novinářské počiny se letos opět dostaly do užšího výběru porotců. 

Vítězové a vítězky soutěže Novinářská cena 2019

Kategorie psané žurnalistiky

Nejlepší rozhovor

Renata Kalenská, Deník N – Věděl jsem, že i když řeknu ne, stejně se neubráním. Kněz mě zneužíval a pak jsem se mu z toho musel zpovídat
Jakub Jetmar, Ondřej Sliš, Finmag
Robert Břešťan, HlídacíPes.org

Nejlepší reportáž

Jana Ustohalová, Deník N – Mezi polykači kotev a položenými osmičkami
Lenka Klicperová, Markéta Kutilová, Echo 24
Martin Biben, Markéta Šrajbrová, Hospodářské noviny

Nejlepší komentář

Daniel Anýž, Aktuálně.cz – Americký týden
Zuzana Fuksová, Finmag
Saša Uhlová, Salon Právo

Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek

Eliška Hradilková Bártová, Deník N
Sabina Vojtěchová, Sedmá generace
Jiří Štický, Reportér Magazín – Pozadí jízdenkového procesu

Kategorie audiovizuální žurnalistiky

Nejlepší rozhovor, beseda nebo diskuze

Lenka Kabrhelová, Český rozhlas
Martin Veselovský, DVTV – Záchranka vyjíždí k blbostem, jde o peníze
Eva Soukeníková, Filip Vích, Seznam Zprávy

Nejlepší reportáž

Lukáš Landa, Akuálně.cz
Lukáš Houdek, Český rozhlas – Bílá smrt
Barbora Šámalová, Jan Taimr, Česká televize

Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek

Adéla Paclíková Švecová, Vojtěch Srnka, Reportéři ČT
Jana Neumannová, David Macháček, Reportéři ČT
Jiří Kubík, Nikola Zwrtková, Braňo Pažitka, Seznam Zprávy – Ve stínu Slunečnice

Kategorie online žurnalistiky

Cena za inovativní online žurnalistiku

Jan Boček, Jan Cibulka, Michaela Danelová a Tomáš Kremr, iRozhlas.cz
Jan Boček, Jan Cibulka, Petr Kočí a Štěpán Sedláček, iRozhlas.cz
Ondřej Suchan, Petr Šabata, Petr Kočí, Michael Zlatkovský, Jan Cibulka, Václav Hradecký, iRozhlas.cz – Rozděleni svobodou

Cena za regionální žurnalistiku

Robert Malecký, HlídacíPes.org
Tomáš Trumpeš, Ohlasy dění na Boskovicku
Jakub Čech, Tiscali.cz – Továrna na řidičáky: Podvodné zkoušky a komisař nezákonně ve funkci

Žurnalistika zaměřená na řešení (Solutions Journalism)

David Gaberle, Simona Fendrychová, Jiří Kropáček, Nikita Poljakov, Aktuálně.cz – Nejsi sám
Eliška Černá, Deník N
Tereza Engelová, HlídacíPes.org

Cena Karla Havlíčka Borovského

Ondřej Houska, Hospodářské noviny

Novinářská Křepelka

Lukáš Valášek, Aktuálně.cz 

Foto: Nadace OSF

Čtěte dále

„Než zlikvidovali Romy v Osvětimi, dědeček je slyšel zpívat,” říká David Kraus

Jarmila Vaňová, novinářka, která vyměnila žurnalistiku a tvorbu televizního národnostního pořadu za terénní sociální práci na nechvalně známém slovenském sídlišti Luník IX, svého rozhodnutí zpětně nelituje. Sama říká, že nešlo nedělat sociální žurnalistiku, když se každodenně setkávala s lidmi, kteří se nacházeli v zoufalé situaci a sami nevěřili, že se dá v jejich životě cokoliv změnit.


Rena Horvátová 25. 9. 2020

„Židé zabili Krista, proto jsou špatní. To jsou první vlaštovky antisemitismu,” upozorňuje analytička

Antisemitismus je na vzestupu v celé Evropě včetně Česka. „Asi 80 procent zaznamenaných incidentů v Česku probíhá na internetu,“ říká odbornice Ministerstva vnitra Veronika Roubíček Šternová a dodává: „Na tom je děsivé, že člověk na internetu projeví to, co v reálu schovává.“ V současnosti je v zemi asi 20 tisíc osob židovského původu a deset židovských obcí, přesto Roubíček Šternová označuje neznalost či nedostatek setkávání jako významný problém. Mezery vidí i ve vzdělávání: „Vykládání dějepisu ve školách je ve stylu úzkého pohledu na dějiny a to je zásadní chyba. 

Jiří Pasz 24. 9. 2020

Zemřela Erika Bezdíčková. Přežila holokaust díky dobrým andělům, i takoví žijí mezi lidmi

V sobotu večer zemřela ve věku nedožitých 89 let Erika Bezdíčková, jedna z nejvýraznějších domácích přeživších holokaustu. Jako 13letá byla odsunuta do Osvětimi, týrání v koncentračním táboře nakonec zázrakem přežila. V dubnu 1945 se jí podařilo utéct z pochodu smrti. Dva roky po válce přežívala na ulici a hledala své blízké. Přišla o celou rodinu, zůstala jí pouze jediná sestra. Klid neměla ani za komunistické totality, kdy těžko hledala práci a z politických důvodů se s ní rozvedl tehdejší manžel. O svém osudu dlouho nechtěla hovořit, přiměly ji k tomu až otázky jejích vnuků. Nakonec svůj životní příběh sepsala do knihy Mé dlouhé mlčení, která vyšla v roce 2010. S Olgou Sommerovou natočila několik dokumentárních filmů. Až do své smrti jezdila přednášet do škol po celém Česku, do Německa i Rakouska a pořádala autorská čtení ze své knihy. HateFree Culture letos poskytla rozhovor, který ...

Vladimír žije s paranoidní schizofrenií. S návratem na pracovní trh mu pomáhá Mlsná kavka

„Už jen při pohledu na tebe, má paní, se i Beyoncé bude stydět,“ oslavuje muž svou lásku světlé barvy pleti v chystaném bollywoodském filmu Khaali Peeli. Bollywood tak otevřeně ukazuje dlouhodobé protěžování světlé pleti, která je vnímána coby ideál krásy. Důraz na ni je kladen jak v dialozích, tak textech písní. Beyoncé, která má podle písně z nového filmu závidět ženské postavě její světlou pleť, přitom už loni vydala singl Brown Skin Girl, v němž oslavuje tmavou barvu pleti a který oslovil posluchače a hlavně posluchačky po celém světě. 

Kateřina Gamal Richterová 22. 9. 2020

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.